Top 5 mistakes
A trecut sărbătoarea "Limba noastră", deci pot să scriu acest articol cu sovistea curată, fără teama de a supăra pe cineva. De fapt, scopul meu nu este de a arată cu degetul, ci de a încerca să contribui cu ceea pot la ceea ce consider important.Am mai menționat faptul că limba română nu este limba mea natală. Respectiv, fac multe greșeli în vorbire, majoritatea fiind de formare a pluralului. În schimb nu fac unele greșeli, caracteristice vorbitorilor de limba română, născuți în Moldova. Aici mulțumesc școlii. Cei ce le fac, presupun, le-au prins de la părinți, care la rândul lor le-au prins de la părinții lor, atunci, când limba rusă avea mult mai multă putere. Admit existența și altor explicații. Nu putem schimba istoria, putem schimba viitorul. Iată firul meu de nisip în pustiul limbei române - top 5 greșeli în vorbire comise pe teritoriul Republicii Moldova :))) :
5. Servici vs. Serviciu - prima variantă e la modă, sună mai românește, dar totuși e greșită.
4. A se stărui vs. A se strădui - probabil este influența verbului "Стараться".
3. A cadona vs. A face cadou - greșeala pe care am făcut-o și eu. În școala noastră mulți profesori ziceau așa, mai ales în preajma sărbătorilor. :)
2. A dovedi vs. A reuși - nu poți să dovedești în timp la serviciu, în schim poți să dovedești că nu ai reușit în timp la serviciu din motive obiective.
și, ladies and gentlemen,
1. Oral vs. Orar - dacă școlarilor li se iartă, atunci studenților - mi scuzi :)
Sper observațiile mele să fie utile. Pace! :)
Sursa
2010-09-25 00:49:49