Vom fi bine

Și nu este despre anumite necazuri, dureri, of-uri sau răni care-mi apasă sufletul. Nu este despre anumiți oameni care-mi lipsesc și pe care aș vrea să-i strâng în braţe. Este despre acea stare care nici măcar nu poate fi definită concret. Despre moleșeala și ceaţa care-ți învăluie mintea, care te face să te simți asemenea unei bărci fără pânze pe mare în mijlocul furtunii. Este despre acea tristețe care te ţine captiv în ghearele sale de oţel.
Este despre acea stare fără de stare..
Și cel mai grav e că nu-i știi motivul, nu știi ce a provocat-o, neștiindu-i cauza nu știi cum să lupţi. E ca o boală fără antidot. Este despre perioadele din viață când buzele schiţează zâmbete, iar ochii lucesc, și nu lucesc de fericire, ci de lacrimi. Lacrimile alea neplânse de faţă cu ceilalți, ci plânse în pernă. Dacă ar putea vorbi pernele, câte întâmplări ar povesti.. Dacă ar putea vorbi telefoanele, câte adevăruri ar spune.. Dacă ar putea vorbi noaptea, câte povești de viaţă ar ieși la iveală.. Dar noaptea nu vorbește. Ea doar ne învăluie cu tăcere și întuneric. Ne învăluie trupurile, minţile, simțurile, sufletele. Și nimic nu garantează că ivirea zorilor va aduce lumină peste minţi, simțuri, suflete.
Astăzi nu sunt bine, nu sunt optimistă, nu sunt puternică, nu zâmbesc. Astăzi îmi permit să fiu fragilă, vulnerabilă. Astăzi îmi permit să nu mă gândesc la nimic concret.
Astăzi nu sunt bine, dar voi fi. Poate nu mâine, nici poimâine, dar voi fi. Și tu vei fi. Și tu vei reînvăţa să zâmbești, să respiri profund, să iubești, să te bucuri de fleacuri care doar fleacuri nu sunt. Îți vei reaminti cum e să fii fericit, să speri, să visezi, să zbori. Știu că acum ai aripile frânte, dar vei învăța din nou să zbori, de astă dată singur. Nu mai plânge, fiindcă lacrimile îţi apasă aripile.
Când nu găsești nici o cale de comunicare cu sufletul tău, lasă timpul să-și facă treaba. El le aranjează bine pe toate, mult mai bine decât o fac oamenii cu raţiunea lor.
Ai răbdare cu tine.
Astăzi nu ești bine, dar vei fi..


Sursa
2019-09-09 20:57:49



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:05:26OMUL ȘI CARTEA —» Leo Butnaru
17:53:00Prograin Organic: agricultura ecologică din Republica Moldova cucerește piețele externe 👍 —» Sandu GRECU
07:33:59Wine run: Colinele Mircești 2026 —» Fine Wine
05:56:04DIN ȘAHUL LUMII, ȘAHUL VIEȚII —» Leo Butnaru
20:03:00Servicii sociale mai bune la Strășeni: Centrul de zi pentru persoane vârstnice „Răsărit” devine mai eficient energetic și mai accesibil ☀️ —» Sandu GRECU
13:25:00Cariera care te conectează cu lumea: Interviu cu Mihai Sava, Președintele AMALT, despre oportunitățile profesiei de Dispatcher 👍 —» Sandu GRECU
12:37:00Cu sprijinul Uniunii Europene, Serviciul social „Locuința Protejată” din Glodeni devine un model de eficiență energetică și incluziune socială 👍 —» Sandu GRECU
10:40:53Spumantul: zâmbetul comercial al sectorului de vinuri —» Fine Wine
09:47:03James Suckling evaluează, în premieră, vinurile Purcari —» Fine Wine
05:25:21DIN ȘAHUL VIEȚII —» Leo Butnaru
09:26:33Între simbol și ironie – Violeta Zabulica-Diordiev —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:58:24Cătălin Păduraru: „Acum este pasul obligatoriu de ieșire la atac” —» Fine Wine
05:24:54DE LA PORȚILE ROMEI, DIN ROMA —» Leo Butnaru
05:53:47DIN POEZIA LUMII / FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
15:46:39Moldovenii vor un stil de viață sănătos. Transportul alternativ poate fi soluția. —» Curaj.TV | Media alternativă
07:51:24DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
10:35:36DIN FĂCLIA —» Leo Butnaru
08:15:00Gloria K-1, viitor frumos și bani mulți. Bolea: aducem Europa la Chișinău. 100 de mii de dolari în avion 💲💥🥊 —» Sandu GRECU
07:43:00Pictorița Eleonora Romanescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:15:58DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
11:35:22Gala premiilor ”Ex Libris” – la bibliotecă —» BPR Ungheni's Blog
10:41:00Istoria unui proiect de hotărâre de Guvern prost intenționat 💧 —» Sandu GRECU
18:12:00din cosmograme —» Leo Butnaru
05:56:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
11:11:00DE BLAJINI —» Leo Butnaru