Bărbatul ideal
De mică am avut proiectată o imagine bine definită în mintea mea a bărbatului ideal. Avea elemente din filme, avea calități care le apreciam la cineva anume, și chiar și un exterior personalizat, fără să-l fi vazut undeva… era în mintea mea, îmi placea sa fiu cu lecția făcută .
Dar mereu mă atrăgeau cu totul alte tipuri de bărbați. Am simțit fluturași care mai apoi s-au transformat in molii, am tremurat la atingeri de mîina care mai tîrziu nu-mi mai ofereau caldura, am avut sentimente cărora nu puteam să le dau contur după care s-au pierdut în zari conștientizînd că conturul era de fapt fără ele.Și orice trăire, pe cît de dramatica îmi parea la moment, pe atît de hazlie și neînsemnată mai tîrziu. Privind in urmă, pot să recunosc sincer că nu am avut dezamăgiri în dragoste (dacă pot să o numesc așa), deși aveam darul să complic lucrurile, la trăirile mele mereu am primit reciprocitate, și mă grăbesc să completez că se datorează faptului că nu am oferit prea mult și respectiv nu am avut cerințe mari.
Dar timpul știe mai bine ca oricine să ne învețe să dăm valoare momentului și acum, cu o experiență mai bogată îmi permit să afirm că am fost reținută, pentru ca să mă consum toata mai tîrziu…nu, nu pentru bărbatul pe care îl voi vedea si voi zice ”Wow” nici pentru prima mea dragoste, dar pentru prima mea dragoste adevarată. Și cu cît ofer zilnic tot ce am cu atît îmi dau seama că încă mai am multe de oferit. O data cu aceste trăiri în imaginația mea și-a pierdut treptat din margini, imaginea ceea din minte a bărbatului ideal. Ba chiar mai mult, v-aș spune că barbatul ideal nu are o definire concretă…
Bărbatul ideal e acel, care atunci cind ești enervata și agitata, te lasă să te liniștești continuînd să te iubească. Bărbatul ideal e acel bărbat, spatele căruia pentru tine e cel mai protejat loc univers. E ideal acel bărbat care se simte fericit cînd te vede pe tine fericită. L-aș numi ideal și pentru faptul că mă învelește noaptea chiar dacă uneori ne mai culcăm și certați. E ideal pentru că nebuniile din capul meu s-au imprietenit perfect cu ale lui. E ideal pentru că nu știu cum i-a reușit să îmi dea toată libertatea, dar în același timp să mă facă să mă supun. Și mai e ideal pentru că e ideal pentru mine, pentru că in doi imparțim aceleași vise și pentru că credem în realizarea lor…Sursa
2013-10-21 14:27:51