Voi cum va alegeti vacantele?

De vreo 2 ani eu “vreu vreu vreu” in Grecia. Sa fie cam prin septembrie, sa fie alb si albastru, sa fie frumos de mori … M-am uitat la pozele tuturor “Vacanta in Grecia”. M-am uitat la toate emisiunile de gatit si calatorit. Am citit in carti si reviste. Colega mea mi-a povestit atat de viu si colorat despre Grecia, incat mi-am dat seama ca eu, practic, parca am si fost deja in vacanta acolo.
Asa ca de azi, nu o sa ma auziti cu “vreu vreu vreu” in Grecia. (bine, in cazul in care imi cade din pod o megaoferta sau ma asteapta cineva cu bagajul gata facut in masina, la poarta – nu aruncati cu pietre in mine, ca o sa ma duc :) ). Oriunde, departe de orasul meu, pe care-l iubesc, dara vara ma omoara :( .
Da’ eu … cum imi aleg vacantele? La inceput erau vacantele in tabara, la mare, in Romania. Zece in camera, dus comun, restrictii de ora noaptea :) dar atatea amintiri !!!
Cand am terminat facultatea, eu cu Olga am considerat ca suntem suficient de “independente, mari si pregatite” (aveam cate 21 de ani fiecare) ca sa plecam dimineata la Constanta si sa vedem “pe loc” cum ne putem organiza o minivacanta in care sa uitam de examenele de Licenta de la Drept, Universitatea de stat, Bucuresti. (numai cine a trecut de procedura civila in anul 4 si licenta imediat dupa, ma poate intelege :) ). Deci, sunat dimineata, aruncat 2 lucruri in rucsac, urcat in tren, dus la mare. Pe peron, acceptat prima babuta si pornit cu tramvaiul spre garsoniera pe care urma sa ne-o inchirieze pe bd. Lapusneanu. Prima aventura a fost controlul biletelor. Versiunea scurta: controlorii constanteni, prin anii ’90-2000 faceau si ei un ban cinstit cu turistii cascati din Constanta. Si cand iti verificau biletul, ti-l schimbau dibace cu altul si-ti cereau, indreptatit chipurile, amenda sau spaga. Pentru 2 fete moldovence, in prima lor vacanta fara supraveghetor, a fost startul ideal. Am coborat din tramvai, controlorii, din 2 s-au facut vreo 6, toti ranjeau fericiti ca simteau deja aroma de mici si bere. Babuta era stresata ca pierde “cazarea”, iar noi am aplicat pentru prima data in vietile noastre de juristi cu diploma, teoria din facultate. Mai intai, le-am adus la cunostinta faptul ca pe bilete nu au cum sa fie amprentele noastre, fapt ce urmeaza a fi dovedit la expertiza criminalistica pe care o vom cere in urma intentarii unui proces RATC. Dupa, le-am povestit cam ce urmeaza sa li se intample, ca si pedepse penale, administrative si civile. Si abia la sfarsit, le-am explicat ca suntem basarabence si ne intalnim in juma’ de ora cu vreo cativa frati de peste Prut. Inalti, rasi in cap, fara ceafa, care vorbesc pe nas. Nu stiu care a fost argumentul care a contat cel mai mult, dar ne-am trezit cu 6 noi frati, cu “protectie” asigurata in Constanta si cu dovezi de iubire si respect vesnice.
In 2007, cand s-a dat drumul in Europa fara vize, mi-am planuit din timp iesirea din Romania. Am ales sa ma duc de Ziua Reginei, in Amsterdam, dar prin Belgia. Asa ca am stat cateva zile in Bruxelles, la prietena noastra comuna, dupa care, am stat o saptamana in Amsterdam.
A fost WAW in cel mai WAWat sens al interjectiei :) .
Urmatorul an – 2 saptamani de ziua mea in Londra, cu o zi la Cambridge, si o zi la Stonehenge. Cu muzee, puburi, concerte, restaurante, iar puburi :) si tot ce poate oferi Londra, mai ales cu cel mai tare ghid posibil. Cred ca nici londonezii nu ar reusi sa ma distreze asa cum a facut-o un moldovan aproape localnic.
Moscova si Kiev, Praga, Roma, iar Kiev, Lvov. Barcelona. Prin Romania. Pana in Bulgaria. Vacante pentru “stroika”. Pana la Suceava :) (asta a fost cea mai vesela calatorie pe care am facut-o vreodata. chiar daca a avut elemente ecumenice si de business :) , a fost o nebunie de nepovestit :) )
Toate au fost vacante foarte frumoase. Pentru mine, orice calatorie e o lectie de viata. Din toate orasele m-am intors cu multe “Oacidifain”-uri, si inca ceva special, pentru sufletul meu.
Nu am o regula in a-mi alege destinatia. Poate e vreo oferta de nerefuzat, poate e un prieten la care pot sa stau si am “asistenta tehnica”, poate e cadou de la cineva, poate fi oricum. Nu-mi iau din ianurie bilet pentru iulie, nici in august – pentru Craciun. Vreau in fix o mie de locuri. Ba nu, mai multe. Ieri de exemplu, eram innebunita de dimineata dupa Polonia. Seara eram la un click distanta de Amsterdam. Desi mor sa vad Maramuresul, ca e si aproape si stiu ca trebuie sa ajung acolo, parca as pleca si in Germania. Prietenii stiu de ce :) . Vreau si in India, iar daca nu dansez salsa la mama lui in Cuba, sau Republica Dominicana, sa nu-mi spuneti Zina :) . Vreau experiente noi – Vietnam, Japonia, New York, Elvetia, chiar si Ialoveni :) ca nu cred ca am fost vreodata acolo :) . Da, si orasele megavizitate, dar sa ma pierd eu pe stradute care nu apar la TV sau in pozele tuturor …
Nu stiu ce o sa fac in vacanta. Cand o s-o iau, unde o sa ma duc, ce oras o sa ma incante, pe ce strazi o sa ma pierd, ce lectii noi de viata o sa invat …
Voi cum va alegeti vacantele, din atatea milioane de oferte?



Sursa
2011-06-15 13:14:57



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

13:24:12Pocăința lui Ion Șoltoianu. O viață ca un scenariu de film. Despre pușcărie, politică și sport. Atenție, Rizea! 💥🔥🔝 —» Sandu GRECU
10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag