Cum rezolvăm conflicte?
Aceste idei sunt dezvoltate dintr-o predică de-a fr. Viorel Iuga pe care am ascultat-o duminică dimineaţă (17.10.2010).
Cum rezolvăm conflictele?
1. Recunoaşte conflictul. Dacă nu recunoşti un conflict nici nu vei putea să-l rezolvi.
2. Identifică natura conflictului. Conflictele sunt tratate după natura fiecăruia.
3. Dialoghează. Comunicarea a fost secretul rezolvării fiecărei probleme.
4. Fii gata să te supui cercetării. Să nu crezi că toată lumea te va considera nevinovat de la sine – doar pentru că eşti tu.
5. Acţionează rapid. Timpul nu rezolvă nimic. Cu cât e mai repede tratat conflictul cu atât e o posibilitate mai mare să fie consecinţe mai mici.
6. Cere fiecărei părţi să se implice. Problemele nu se pot rezolva cu o singură parte a celor implicaţi în conflict.
7. Consultă Biblia cu privire la respectivul conflict. Noi putem avea multe păreri despre multe lucruri dar asta poate conta sau nu.
8. Crede pe cei atestaţi de Domnul. Ai încredere în oamenii atestaţi de Domnul mai degrabă decât pe străinii care par a avea idei bune.

Sursa
2010-10-18 22:15:36