James Cameron ar putea regiza filmul “Cleopatra”, cu Angelina Jolie

James Cameron este în negocieri pentru a regiza filmul 3D “Cleopatra”, în care rolul reginei egiptene va fi interpretat de Angelina Jolie şi care este bazat pe romanul “Cleopatra: A Life”, de Stacy Schiff, informează nme.com.

Filmul – care nu este un remake al peliculei din 1963, în care rolul reginei a fost jucat de Elizabeth Taylor – este produs de Scott Rudin.

Sony Pictures Entertainment a anunţat că scenariul va fi semnat de autorul filmului “Green Zone”, Bran Helgeland.

James Cameron lucrează în prezent la filmul “The Dive” şi are în proiect o continuare a lungmetrajului de succes “Avatar”.

“Voi juca un rol diferit faţă de cel interpretat de Elizabeth Taylor, însă eu nu aş putea fi niciodată la fel de drăguţă aşa cum era ea. Încercăm să descoperim adevărul despre ea (Cleopatra, n.r.), considerând-o un lider, fără să o vedem ca pe un sex simbol, deoarece nu a fost aşa ceva. Nu a avut mulţi amanţi, poate doar doi, iar aceştia au fost singurii bărbaţi cu care a avut copii”, a declarat, în iulie, despre acest film Angelina Jolie.

Actriţa americană a mărturisit că întotdeauna a admirat-o pe Cleopatra şi că a fost uluită de lucrurile pe care le-a aflat despre celebra regină egipteană atunci când a început să pregătească acest rol.

“A fost o neînţeleasă, iar povestea vieţii sale a fost scrisă în mod greşit. Întotdeauna am crezut că viaţa ei a fost spectaculoasă. Însă apoi am citit documente istorice şi am descoperit o altă faţă a ei – era mamă, lider şi o intelectuală care vorbea fluent cinci limbi străine. Educaţia pe care a primit-o s-a reflectat şi în relaţia ei cu Roma – toate aceste lucruri sunt mult mai interesante decât ceea ce s-a scris despre ea”, declara actriţa americană într-un interviu acordat publicaţiei New Straits Times.

Regizorul canadian James Cameron este considerat un expert în domeniul filmărilor care folosesc tehnologii revoluţionare. Lungmetrajele “Avatar” şi Titanic”, regizate de James Cameron, reprezintă filmele cu cele mai mari încasări din istoria cinematografiei – cu 2,74 miliarde de dolari, respectiv 1,84 miliarde de dolari.


Sursa
2010-10-16 20:41:03



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:02:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:05:00POEME —» Leo Butnaru
13:33:00Arcadie Zaporojanu face azi 60 de ani! —» Sandu GRECU
13:08:00Life happens. —» Ghiocika
11:30:09Muzicologul Efim Tcaci —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:49:00A fi istoric! —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:28:04Dieta digitală —» Jurnal A.
06:38:00DESPRE LUCRURI VESELE —» Leo Butnaru
20:46:00Energie economisită, facturi reduse: măsuri de eficiență energetică adoptate de locuitorii Chișinăului pe timp de iarnă ☃️❄️ —» Sandu GRECU
16:30:00Impactul facturilor la energie asupra chișinăuienilor: Metode de economisire și rolul educației tinerilor —» Sandu GRECU
14:12:00Sport, comunitate, performanță. Kaufland devine Partener Principal Echipa Țării și Partener Oficial FMF ⚽️ —» Sandu GRECU
12:38:00Cât costă turismul olimpic. Ministrul care va face pușcărie. Incendiar. Gheorghiu 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
04:40:00RACURSIU —» Leo Butnaru
14:47:32Canto academic la Chișinău —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:18:00FLORILEGIU DIN FLORILE DALBE —» Leo Butnaru
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:33:55Invazia rusească în Ucraina trece în anul V —» Curaj.TV | Media alternativă
18:41:38ARGHEZI: „Vecia închisă” a lui Eminescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
14:56:00Eden —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:03:00Cum implementează Loteria Națională a Moldovei programul „Joc Responsabil” ☝️ —» Sandu GRECU
16:04:08UPD: Chișinăul și Kievul încearcă să detensioneze conflictul comercial —» Fine Wine
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:25:38Despre rezonanța muzicală a versului —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:34:12Crama Mircești lansează vinurile din roada 2025 —» Fine Wine