Reputație de predicator – D. Brainerd

Îmi place extrem de mult modul în care Brainerd se raporta la sine însuși când își privea statutul de predicator.

Eu și mulți predicatori avem de învățat o duzină de atitudini de la acest om:

marți, 6 aprilie. Am simțit că mă dezvățasem de lume, și de propria mea reputație printre oameni, și că doream să fiu disprețuit și batjocorit.

marți, 13 aprilie. Am văzut că sunt foarte rău și păcătos; și m-am mirat că mai sunt respectat de alții.

miercuri, 30 iunie. Nu puteam să suport gândul că frații mei creștini mă respectau.

joi, 22 iulie. M-am rușinat foarte mult gândindu-mă că Dumnezeu poate îndemna pe oameni să arate atâta bunăvoință unui câine mor ca mine.

Luni, 16 august. M-am simțit foarte bine toată ziua, în timp ce mă rugam, dar am fost dezorientat seara de o conversație inutilă.

Miercuri, 18 august. cred că sunt cel mai păcătos om din acest ținut; mă întreb de ce îl îndeamnă Dumnezeu pe oameni să fie atât de buni cu mine.

Ziua Domnului, 24 octombrie. Mă simt atât de păcătos și nevrednic încât nu știu cum de mai sunt în stare să vorbesc cu ființele omenești.

Marți, 26 octombrie. Seara am fost la casa de adunare, și mi s-a părut că ar fi fost mai ușor pentru un mort să se ridice din mormânt și să predice, decât pentru mine.

Miercuri, 27 octombrie. Urma să predic după amiază; mă simțeam grozav de neputincios și neajutorat; și m-am rușinat întrând în casa de adunare, văzând că au venit oamenii să asculte un nenorocit atât de nevrednic.

Joi, 4 noiembrie. Dar este dureros să simt în sufletul meu acest iad de corupție, care rămâne mereu în mine.

Joi, 25 noiembrie. Am avut niște gânduri grozav de umilitoare legate de persoana mea; cred că sunt cel mai josnic  ticălos care a existat vreodată; mă doare și sunt rușinat când vă pe cineva arătându-mi respect.

M-am simțit atât de apăsat de răutatea, ignoranța și caracterul meu nepotrivit cu apariția în public, încât am fost aproape copleșit; sufletul meu plângea pentru congregație, fiindcă trebuia să asculte un câine mort ca mine predicând.



Sursa
2010-09-30 17:03:56



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru