Banc nou
De la tata . Un copil orfan plasat la o casă de copii îi scrie scrisoare lui Moș Crăciun. Îi povestește despre viața sa, despre casa de copii, și îl roagă, dacă e posibil, să-i aducă anul acesta un costum de schi. Ajunsă la poștă, scrisoarea este verificată de către un angajat. Văzând la destinatar Moș Crăciun iar la expeditor un băiețel de la casa de copii, a hotărât să desfacă scrisoarea. Sensibilizat de conținutul ei, își cheamă colegii, le arată scrisoarea și hotărăsc cu toții să pună mână de la mână și să-i cumpere un costum de schi băiatului. Toate bune și frumoase, doar că nu găseau costum de schi cu tot cu căciulă, așa că i-au luat fără căciulă și i l-au trimis. Peste câteva zile primesc altă scrisoare: ”Dragă Moș Crăciun, îți mulțumesc. Acum știu că exiști. Sunt cel mai fericit. Văd că nu are căciulă, însă nu e vina ta. Probabil idioții de la poștă l-au rătăcit.”
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=blogulplictisitor.wordpress.com&blog=10331394&post=514&subd=blogulplictisitor&ref=&feed=1)
Sursa
2010-01-11 01:27:24