Oameni şi animale


Noul virus de gripă H1N1 ameninţă dispariţia porcului moldav

În Republica Moldova, încă de pe vremea strămoşilor noştri daci, omul şi porcul au convieţuit în deplină armonie încă de la primele exemplare. La consolidarea relaţiei om-porc a contribuit decisiv necesitatea celui dintâi de al vâna şi prepara din carnea lui felurite bucate. Pe scurt avem o grămadă de lucruri în comun. Unul dintre acestea este nou-înfiinţatul virus H1N1, cel care ne dă nouă astăzi gripă şi ne face să mai uităm de criză.

Pentru a vedea care este starea de spirit a crescătorului moldovean de porci, am ales oraşul Leova. Ştiam că indiferent de bolile care se mai poartă în lumea civilizată, ograda moldoveanului rămâne un turn de fildeş greu de cucerit. Cum să-i fie frică ţăranului de un banal H1N1, când pe el n-a reuşit să-l învingă nici psihoza gripei aviare şi nici apa? Nu ne referim la apa cu care îi mai spală Dumnezeu bătătura la inundaţii cînd se revarsă Prutul, ci despre apa ceia pe care n-ar fi folosit-o nici până astăzi dacă animalelor nu le era sete. Am luato încet din poartă în poartă. La Leova din cele 10 gospodării la care am întrebat doar două erau dotate corespunzător cu multe orătănii. Stăpânii îmi povestesc că în afară de carne, ouă lapte, brânză, piele, os, blană sau cioric, animalele din curte nu le-au mai dat şi alte bucurii. Ici-acolo, au avut de-a face cu o trichineloză, o bruceloză, un rujet sau o gastroenterită transmisibila. În rest nimic serios. Porcii pe care i-am vizitat erau puternici ca nişte tauri, zglobii şi cu poftă de mâncare. Despre boală, gospodarii ştiau ce cunoaşte toată lumea, adică mai nimic. Veterinarul din oraş are aceiaşi părere. Tot de la el am aflat că efectivele porcine au scăzut dramatic. Avea dreptate. „De crăciun vom sacrifica vreo cinci animale, nu sunt rentabili şi în plus cu gripa asta ne temem tare”, îmi spune unul dintre gospodari. Imediat după asta am mers într-o altă gospodărie în care am găsit un porc care dormea. Nu am insistat.

După vizitele prin gospodări m-am îndreptat la piaţa de animale pentru a vedea cum se vând porcii odată ce lumea a intrat în panică de teama ca nu cumva să înhaţe un H1N1. Câţiva vânzători mi-a conturat ideea unei conspiraţi la scară planetară. „Boala e venită de sus ca să mai moară nişte oameni . Şi aşa sunt prea muţi”, îmi zice unul dintre comercianţi.

La ora la care am vizitat oraşul Leova pe întregul teritoriul Republicii Moldova erau înregistrate peste 1000 de cazuri de îmbolnăvire cu gripă porcină. Am plecat neliniştit. În cele câteva ore petrecute acolo am tras o concluzie, şi anume că singura nenorocire care ameninţă porcul din Republica Moldova este dispariţia. Şi ferească Dumnezeu să scape de sub control noul virus, rămânem fără nici un porc pe meleagul mioritc.


Sursa
2009-12-08 12:37:13



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

12:07:51„Smoothie” din tescovină: Purcari duce Moldova în liga europeană a cercetării —» Fine Wine
05:17:14DESPRE JURNALUL UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
11:04:23Inițiativa „Feteasca Generation”, lansată la Prowein —» Fine Wine
08:55:26Reînvie o legendă? Amaro de la Valea Perjei —» Fine Wine
05:36:22ECART ȘI APROPIERE —» Leo Butnaru
14:40:00Loteria Națională a Moldovei lansează instrumente de accesibilitate digitală pe platforma lnm.md —» Sandu GRECU
10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:30:477 din 7: vinurile Castel Mimi au punctat 100% la Mundus Vini —» Fine Wine
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
07:07:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:13:00DESTINUL CĂRȚILOR —» Leo Butnaru
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru
12:30:00,,Direcții strategice de activitate a bibliotecii în anul – 2026” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag