Problemă de optimizare
Mirc3a mi-a trimis o problemă de optimizare:
Un fermier are 160 m de gard pentru a îngrădi un lot din patru părţi. Pentru a face suprafaţa lotului cît e posibil de mare, el poate să utilizeze şi un perete sau o parte din peretele hambarului. (Vezi desenul). Determină aria maximală posibilă a lotului obţinut, dacă lungimea hambarului este de 100 m.
Rezolvare:
Notăm cu x lăţimea lotului de pămînt.Notăm cu y înălţimea acestui lot.
Perimetrul total va fi x+y+x=2x+y.Aţi putea crede că este doi 2x+2y dar nu e aşa pentru că o latură a lotului stă în dreptul hambarului.Aşadar 2x+y=160(cei 160 m de gard disponibili).
Aria lotului S=x*y unde y=160-2x din ecuaţia anterioară. Rezultă că S=x*(160-2x) sau
Cercetăm această funcţie să vedem unde se află maximumul ei:
*Notă: Această funcţie are doar un maxim .În continuare cînd vom studia funcţia de gradul doi vom demonstra că funcţia de gradul doi care are semnul minus în faţă are doar maxim.
160-4x=0
x=40(m)
y=160-2x=80m
S=80*40=3200(m.p)
Răspuns :3200 metri pătraţi.
*Nota2: Era cuvenit să punem condiţia ca y să nu ia valori peste 100 m,pentru că hambarul are în lungime maxim 100 de metri.Dacă ,să zicem am fi primit x=20 m şi y=120 m atunci problema ar putea fi modificată radical şi ar fi un pic mai interesantă.
Sursa
2009-03-04 12:28:19