Unde suntem, încotro mergem

România a avut, după alegerile prezidențiale de anul trecut, două atuuri majore. Unul era președintele proaspăt ales, într-un moment în care alternativa ar fi fost un mediocru anti-european, pro-moscovit și ticălos. Celălalt atu era cel ce avea să devină prim ministru.

Între timp, le-am pierdut pe amândouă. Probabil că mulți vor fi de acord cu mine până aici, dar sunt convins că pe mulți îi voi pierde imediat. Mă explic.

Nicușor Dan a intrat, relativ repede, în vizorul unei propagande masive. inițial din partea partidelor suveraniste și, mai voalat, a PSD-ului. Ulterior, mai mult sau mai puțin intenționat – sau conștient – a crescut un val de contestare din partea multora dintre cei care l-au votat. Jurnaliști și influenceri care nu pot fi acuzați că ar fi pesediști sau auriști s-au înscris în corul denigrării președintelui. Nu spun că Nicușor Dan a avut un parcurs perfect în primul an de mandat. Dar am auzit, oripilat, acuzații că ar fi un idiot manipulat de servicii sau de oricine altcineva, că e pe mână cu pesediștii, că îl sabotează pe Bolojan, că e magaist, anti-european, că vrea să-i seducă pe auriști, că e fan Grindeanu, etcetera, etcetera, etcetera. A se reține că eu nu citesc presa extremistă, deci toate astea vin din bula noastră. Acuzațiile astea, când nu sunt doar jigniri grosolane, nu au, practic, nicio dovadă, în majoritate sunt doar speculații rău intenționate. Să fii un Grindeanu e mai confortabil, în România, decât să ratezi standardele înalte are oamenilor civilizați și bine intenționați.

Când pesediștii au dărâmat guvernul treaba era făcută, deși la momentul ăla Nicușor Dan era singura noastră șansă ca lucrurile să nu se ducă complet la vale. Imaginea președintelui a fost deja masiv compromisă, probabil definitiv. N-ar fi un caz izolat. Macron, în Franța, poate cel mai competent politician european (mult mai înzestrat pentru politică decât domnul Dan), a pățit la fel. Starmer și Merz merg în aceeași direcție. Țările devin neguvernabile, sub presiunea uriașă a populismelor extremiste și a cacofoniei isterice a influencerilor de toate soiurile, care trăiesc din sarcasm, scandal și lipsă de substanță – sau de memorie.

Am auzit săptămânile astea, din nenumărate voci de analiști politici competenți, aceeași teorie: de ce nu-i dă mandatul lui Grindeanu, că cine-a nins să strângă, nu? Ideea din spatele acestei teorii era că Grindeanu nu va putea să facă guvernul, ceea ce ne-ar fi permis să-l restaurăm pe Bolojan și să trăim toți fericiți până la adânci bătrâneți. Câteva probleme sunt vizibile cu ochiul liber. Noi, ăștia de-l vrem pe Bolojan, suntem minoritari rău de tot. Doi, pesediștii nu vor să ia guvernul. L-ar fi cerut, și președintele nu avea argumente să-i refuze. Dar nu vor, pentru că nivelul de ticăloșie e mai mare decât cel de prostie. Și trei, faptul că nu vor să ia guvernul nu înseamnă că nu pot, așa că dacă Nicușor Dan i-ar fi forțat să ia mandatul ar fi împins PSD-ul într-o alianță cu AUR. Cei care cred că asta ar fi bine pentru România fumează, probabil, chestii funny, la fel ca cei care cred că, până la alegeri, PSD și AUR s-ar compromite, ceea ce l-ar aduce pe Bolojan înapoi, călare pe un cal alb, flancat de USR-iști și de toți ăia bunii. Așa au crezut și ăia de l-au făcut pe Hitler cancelar, cei care au crezut că Trump 2 nu va mai fi posibil, că Brexit i-a convins pe englezi c-au fost posedați de o prostie colectivă, că Georgescu o să se dezumfle sub presiunea evidenței sau că Șoșoacă o să se dezumfle și ea cumva (politic vorbind). Sigur, putem să continuăm să sperăm că gașca taximetriștilor suveraniști din fața Gării de Nord va începe brusc să-l citească pe Pleșu.

Deci, este Tomac o variantă bună? Ei bine, nu asta e întrebarea corectă. Avem vreo variantă bună? Și dacă nu, ce facem? Ne predăm mioritic în brațele pesedeului? Sau încercăm să amânăm dezastrul, sperând că vreo minune ni-i va scoate pe concetățeni din tunelele dacice?


Sursa
2026-06-04 20:42:41



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă