Dobrovolski îşi merită locul... Am motive să cred altfel
Igor Dobrovolski merită postul de selecţioner al naţionalei Moldovei. Deşi eu nu împărtăşesc această părere, aşa au decis cititorii acestui blog. Din 89 de persoane care au votat în sondaj, 42 (47%) cred că Dobrovolski merită scaunul de antrenor al naţionalei. 35 (39%) de respondenţi au fost contra lui Dobrik, iar 12 (13%) încă nu s-au decis.De ce cred că Dobrovolski NU merită să fie selecţionerul reprezentativei Moldovei:
1. Pentru că pune interesele proprii în faţa celor ale echipei naţionale, lucru recunoscut şi de preşedintele FMF, Pavel Ciobanu. Exemple: Convocarea unor jucători (Ilescu, Carauş, Copelciuc, Calincov) care nu au valoare de echipa naţională. Aceşti fotbalişti, plus alţi câţiva, fie sunt legaţi prin contract de echipa Academia (patronată de Dobrovolski), fie au fost jucători ai Academiei, fie au contracte de impresariat cu apropiaţii lui Dobrovolski. În consecinţă, actualul selecţioner este direct interesat ca aceşti jucători să fie promovaţi la echipa naţională, să le crească cota şi să prindă un contract avantajos din punct de vedere financiar atât pentru club, cât şi pentru jucător sau agent. Altfel spus, Dobrovolski a făcut din echipa naţională a Moldovei o piaţa unde îşi expune marfa proprie.
2. Neconvocarea la echipa naţională a unor jucători valoroşi (pentru nivelul Moldovei) – Catânsus, Ivanov, Dadu, Bolohan – tocmai pentru a le face loc jucătorilor de care este interesat direct. Vezi punctul 1.
3. Lipsa experienţei de antrenor. A preluat naţionala Moldovei după 2 ani de activitate în calitate de antrenor al echipei Tiligul Tiraspol, unde a activat fără a avea studii în domeniu.
4. Rularea jucătorilor la echipa naţională. În era Dobrovolski, timp de 2 ani, pe la naţionala Moldovei au trecut în jur de 40 de jucători. La fiecare meci echipa a jucat cu o componenţă modificată mai mult de 50% faţă de partida precedentă. Ori, omogenitatea şi legăturile de joc înseamnă foarte mult la o echipă. Dobrovolski a fost fotbalist şi trebuie să cunoască aceste lucruri. Nu poţi avea constanţă în joc dacă schimbi echipa de la meci la meci. De aici şi rezultatele oscilatorii ale naţionalei noastre.
5. Nu accept ca selecţionerul Moldovei să spună despre un fotbalist că „îl doar în fund de el”, cât de prost n-ar fi acest jucător. Revolta mea este şi mai mare pentru că Dobrovolski a aruncat aceste cuvinte cu referire la nişte jucători (Gaţcan, Josan) care au contribuit decisiv la palmaresul său de antrenor. Mare, mic, dar Dobrovolski va avea în CV victorii cu Ungaria la scor, Malta, Bosnia în deplasare – un mare merit avându-l jucătorii de care lui îi este „до одного места”. Şi pe urmă ne întrebăm de ce aceşti fotbalişti refuză echipa naţională... Noi nu avem în Moldova foarte mulţi jucători de valoarea lor ca să ne permitem luxul de a da cu piciorul în ei.
Ar mai fi multe de spus, dar mai las pentru altă postare. Sunt sigur că după meciurile cu Elveţia suporterii îşi vor schimba părerea...
Sursa
2009-02-15 01:07:17