Păcăleală sau dulciuri?

   “Haloween fericit!”,  citeam ceva mai devreme în desfăşurătorul facebook-ului. Şi ţie, am zis-o mai mult pentru mine. Fără să mă forţez, mi-am imaginat-o imediat pe persoana care a scris statusul respectiv. Eu am o imaginaţie bogată. Asta-i, na! 
Urarea dă senzaţia de avânt, entuziasm. De parcă petrecea-n costum de monstru, îşi ţinea cu grijă dovleacul proapăt modelat, iar cu cealaltă mână butona, cu toată neorânduiala de acolo, în speranţa ca cei ca mine, care stau în pijama, să simtă puţină atmosferă. Fie ea şi cea de a sta în rând la toaleta publică, în varianta indulgentă. Din nefericire, văd o mare inanitate în astfel de urări.    Facebook-ul ăsta îţi dă, de multe ori, doar aparenţa adevărului. Cred. Acuş îţi urez şi eu un Haloween reuşit. Tu deja să-ţi imaginezi cât de reuşit e al meu. Să-ţi închipui costumul meu de vrăjitoare şi manichiura asortată şi să plesneşti de invidie că eu petrec şi tu  nu. Mintea uşor se provoacă, aşa-i?   N-am petrecut niciodată de Haloween. Nu i-am înţeles sensul. Nu i-am cunoscut originile. Dar nici n-am simţit în mine pulsul hormonilor dornici să petreacă pe 31 octombrie. Acum îl simt şi mi-e din ce în ce mai greu să-i neg existenţa. Devine de netăgăduit, peremptoriu. Şi asta am înţeles-o azi. Nu citind statusul de pe facebook. Nu.    “Mami, dar noi cum ne vom deghiza de Haloween?”, m-a întrebat fiul meu de şase ani ş-un sfert. E timpul. Aşa că eu ironizând pe-aici, deja îmi schiţez virtual planul petrecerii noastre de Haloween. Anul ăsta nu mai reuşim. Deja la anul.   Vom recita din Burns, ne vom deghiza în Dracula, Frankenstein sau în vreun alt monstru celebru, vom organiza concursul dovlecilor şi vom umbla cu colindatul. Da. Exact aşa vom face.   Noi putem fugi de sărbători care nu sunt înrădăcinate în noi. Dar copiii noştri vor manifesta curiozitate la un moment dat. Şi în loc să vadă la ştiri (ai mei au văzut petrecerea de la USM) tot felul de manifestări în masă şi să-şi formeze deprinderi, mai bine învaţă de la tine.    Petrecem la anul, deci. Până atunci gândiţi-vă bine: păcăleală sau dulciuri? Nu vom fi indulgenţi!




Sursa
2013-10-31 21:36:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:13:00EMIL CONSTANTINESCU FAȚĂ ÎN FAȚĂ CU SCRIITORII —» Leo Butnaru
18:29:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:27:00ORAȘUL GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ PE... DON / Jurnal 19.IX.2015 —» Leo Butnaru
22:24:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:21:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:46:00MARE-MIC FOTBAL: BRAZILIA – GERMANIA 1-7! Jurnal / 9.VII.2014 —» Leo Butnaru
17:22:37Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:03:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:56:00Cum ne salvăm în caz de incendiu – sfaturi esențiale pentru toate situațiile —» Eleonora Lisnic în versuri
09:39:00Energocom a semnat un contract pe 3 ani cu OMV Petrom pentru livrarea de gaze naturale din Marea Neagră —» Eleonora Lisnic în versuri
05:33:00DIN POEMELE RECENTE —» Leo Butnaru
18:41:09Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:59:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:45:40Din loc, de pe loc, în loc de – câte fețe are cuvântul „loc”? (2) —» Moldova Creștină
12:10:54Premieră: spumant Orange —» Fine Wine
09:29:00ȘEICUL ȘI SÂNGELE SEMIT. SAU INVERS, SĂ NU SE SUPERE NIMENI —» Leo Butnaru
22:27:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:26:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:52:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:50:36Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:36:59Start admitere in clasa a 5-a, anul de studii 2025 -2026 —» Liceul Teoretic “Mihail Sadoveanu”, Călăraşi
05:33:36Start admitere in clasa V-a, anul de studii 2025-2026 —» Centrul Comunitar Instruire, Acces Informaţie Călăraşi
05:22:00LA PLECAREA LUI VLADIMIR BEȘLEAGĂ —» Leo Butnaru
23:58:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:27:23©️ Smerenia unui om mare —» Licurici de suflet