Politice

După emisiunea cu Voronin de la NIT, şedinţa Guvernului rus condusă de noul premier, numirea celor trei noi miniştri de către Putin, printre care figurează din păcate şi "prietenul" nostru Kozac (se pare că acesta este preţuit şi poate că va fi urcat ceva mai sus), discursul lui Ahmadinejad la Columbia University, deci după toate aceste "contaminări" politice :)) am urmărit prestaţia lui Sergiu Mocanu, fost consilier prezidenţial la emisiunea Lorenei Bogza.

Este o persoană interesantă şi dintre consilieri probabil singurul, care a vorbit în română, poate vor fi şi alţii, dar ei încă nu sunt foşti. L-am auzit pe Reidman, doar în rusă. Pe Tkaciuk nu l-am auzit în română, dar nici în rusă. Din toată poliloghia fostului consilier, mi-a plăcut o idee, o concluzie la care ajunsesem de ceva timp şi anume necesitatea instituirii unui control strict la graniţa cu Transnistria şi integrarea europeană fără această regiune. Ar însemna o trădare pentru românii/moldovenii de dincolo, dar fără sacrificii nu înaintăm. Graniţa este adevărat cam vagă, nu este clar delimitată. După interdicţia numerelor transnistrene în Moldova acesta ar fi un alt pas bun. Mocanu va lansa public această idee miercuri la o conferinţă de presă.

Probelemele concrete ar apărea în legătură cu satele moldoveneşti din partea stângă a Nistrului şi cu zonele unde nu este clară jurisdicţia, cum ar fi Tighina şi alte segmente. Oare ar fi posibil ca Mocanu să fi plecat de la Preşedinţie tocmai pentru a răspândi această idee în societate?

Pe de altă parte Mocanu (fost combatant) nu s-a referit prea mult la eliberarea deţinuţilor politici, grupul Ilaşcu, ceea ce dă de gândit. El crede că a avut un merit la relansarea discuţiilor cu România după vizita lui Băsescu, dar a afirmat că într-adevăr Voronin are o fobie faţă de România, care vine din copilărie, tinereţe sau din ideologia şcolii de partid. Mocanu a spus că nu a înţeles gestul lui Serebrian din 4 aprilie 2005. Mai sunt câteva amănunte, dar neesenţiale.

Sursa
2007-09-25 00:07:38



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

19:53:20Romanian Air Force salvează vieți —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:20:53Încă o operațiune specială —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:59:00POEZIA FRANCEZILOR —» Leo Butnaru
20:43:00Год Огненного Коня. —» Александр Ищенко - Размышления
15:28:00AVEȚI O CUTIE CU FOTOGRAFII? —» Leo Butnaru
13:33:53Bilanț, 2025 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:37:02DE REVELION —» Leo Butnaru
07:06:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:14:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:34:00AVANPREMIERA UNUI INTER-VIU —» Leo Butnaru
10:22:00GÂNDURI LA FINAL DE AN 2025 —» Leo Butnaru
06:32:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:45:10Elfrida Koroliova: prin labirintul pasiunilor —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:53:00POEME DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:23:00Stix —» Andrei LANGA. Blogul personal
17:12:43Razie cu scandal filmată de Activistul buzoian —» Curaj.TV | Media alternativă
07:01:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
13:53:00Covor —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:53:00Covor —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:25:10La Steaua care-a Răsărit — poezie, tradiție și lumină de Crăciun la bibliotecă —» BPR Ungheni's Blog
06:58:00DIN ISTORIA AVANGARDISMULUI EUROPEAN —» Leo Butnaru
08:42:00STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:04:34În sfârșit, știu ce vreau să mă fac când voi fi mare! —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
11:22:00argivă 2019 —» Leo Butnaru
07:47:00POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru