Afară din Europa! Joia neagră a fotbalului moldovenesc
![](http://3.bp.blogspot.com/-ObdAowybTAE/UBGn6SHXicI/AAAAAAAADb0/40R8QPs07Ks/s320/564553_10150943814205919_681156717_n.jpg)
Elfsborg - Dacia 2-0 (0-1 în tur) Aktobe - Milsami 3-0 (2-4 în tur) Zimbru - Young Boys 1-0, 1-4 pen. (0-1 în tur)
Le mulțumesc totuși că ne-au dat ocazia măcar să visăm frumos. În istorie va rămâne acest loc 1 în clasamentul UEFA, la mijlocul rundei a doua preliminară.
Un cuvânt aparte pentru Zimbru. Echipa de la care ne-am așteptat cel mai puțin a fost cel mai aproape de calificare. Cu cel puțin o clasă sub elvețienii de la Young Boys, zimbrii au dat dovadă de spirit de sacrificiu, au dat o lecție de dăruire, de cum poți să joci cu orice adversar, indiferent de valoare. O eliminare cât o victorie pentru Zimbru și o victorie cu 1-0 cât o calificare. Sper ca odată cu acest meci să înceapă renașterea celui mai iubit club din Moldova.
Sursa
2012-07-26 23:26:00