În pragul UNIRII: Sudul și Nordul Republicii vor cere reunificarea celor două state românești
![](http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/556498_267443820027436_997582388_n.jpg)
La 22 iulie, români de peste tot, se vor aduna la Cahul pentru a cere UNIREA. Consiliul Unirii, în calitate de organizator, cu sprijinul Platformei Civice Acțiunea 2012, organizează un marș unionist cu scopul de a transmite mesajul de unitate a neamului românesc. La marș sunt așteptate sute de persoane de pe ambele maluri ale Prutului.
Organizatorii anunță că marșul va începe la ora 11.00, de la Bulevardul Ştefan cel Mare, la intersecţia cu str.Izvoarele, coloana urmând pe Bulevardul Republicii până la Piaţa Universităţii (Independenţei), continuând pe Bulevardul Victoriei cu destinaţia finală Monumentul lui Ioan Vodă.
De asemenea, Platforma Civică Acțiunea 2012 anunță organizarea următorului marș al UNIRII în capitala nordică a românilor din stânga Prutului. La 5 august românii vor ieși din nou în stradă, de această dată la Bălți, pentru a cere să se facă DREPTATE!
Două state românești, doi președinți unioniști, un singur popor
Vreau să vă reamintesc, că aceste evenimente au loc la scurt timp după ce ambii președinți ai celor două state românești au făcut următoarele declarații:
Nicolae Timofti “eliminăm nedreptățile care s-au comis de la instalarea unui zid pe râul Prut, după cel de-al doilea război mondial. De pe urma acelei decizii politice a suferit populația de pe ambele maluri ale Prutului”.
Trăian Băsescu, în cadrul întâlnirii cu presa și bloggerii de la Chișinău a declarat că soarta românilor a fost decisă de doi politicieni străini, țara fiind ruptă pe nedrept. Președintele a menționat că “suntem un singur popor în două state”, iar locul Republicii Moldova este, alături de România, în cadrul Uniunii Europene.
Aceste evenimente vor schimba pentru totdeauna cursul istoriei, iar istoria nu este o adunătură de coincidențe a cărui curs să curgă din întâmplare. Odată ce liderii politici fac declarații la nivel oficial că UNIREA este dreptul furat al fiecărui român, odată ce poporul încă mai conștientizează și cere UNIREA din ce în ce mai des, nimic și nimeni nu va mai putea sta în calea reunificării poporului român.
Unirea este dreptul fiecărui român, nu al Moscovei, nu al Bruxelles-ului, nu al Washington-ului.
Sursa
2012-07-18 06:46:00