Frumusețe VS Inteligență
Știm cu toții că succesul depinde de foarte mulți factori însă părerile oamenilor de cele mai multe ori ajung la lupta dintre frumusețe și inteligență. De ce s-a ajuns la asemenea opinii? De ce se crede că oamenii frumoși (adică ce au careva parametri ce le permit așa să se numească) sunt mai puțini inteligenți (sau răi) iar oamenii fără asemenea parametri neapărat sunt deștepți (sau buni)?
Din punctul meu de vedere această idee are totuși o explicație elementară. Cu toții dorim cam aceleași lucruri: fericire, bani, succes, iubire iar frumusețea și inteligența sunt două drumuri ce ne conduc în mod sigur spre acestea. Dacă ajungem pînă la sfîrșit pe un drum și am primit ceea ce ne-am dorit - nu mai văd sensul să trecem și drumul celălant.
Unii ușor își ating scopurile datorită aspectului fizic – atunci nu mai e nevoie să dobîndească cunoștințe sau să dea dovadă de bunătate (oamenii sunt ființe leneșe, rareori cînd fac ceva pentru un oarecare caz). Alții însă, lipsiți de acei “parametri” – nu au de ales, ei sunt nevoiți să învețe pentru a atinge scopurile și să mai fie buni pentru a atrage cumva oamenii spre sine.
Desigur o șansă mai mare de a menține succesul au oamenii inteligenți deoarece cu timpul ei dezvoltă această capacitate iar frumusețea mereu este înlocuită de alți parametri.
Nu puteam să nu spun punctul de vedere al bărbaților (doar e blogul unui burlak ): cînd bărbații admiră fizicul unei femei – ei nu se gîmdesc la educație, inteligență sau spiritualitate. Bărbații privesc… privirea lor devine grea, tulbură și poate chiar stupidă însă cu sufletul femeii (oricît de bogat n-ar fi)aceasta nu are nici o legătură.
Un interior frumos netezește caracteristicile exterioare pe cînd
intriorul urît – deformează și cea mai mare frumusețe,
Borea
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dburlaku.wordpress.com%26blog%3D34976166%26post%3D496%26subd%3Dburlaku%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-17 18:39:33