Mai bine mor pe stradă decât într-o ambulanță din Moldova
![](http://1.bp.blogspot.com/-kMSncUv5eAk/UAUnSbIdJSI/AAAAAAAAG1Q/bSO53v-uCVc/s320/1287349888_uaz-0037.jpg)
Că sistemul medical în Moldova este putred, mulți știu, dar și mai mulți nu-și dau seama, iar din cauză că cei care nu-și dau seama sunt mai mulți, aproape nimic nu se schimbă. Nu e niciun interes. Bunăoară în Chișinău, ambulanțele serviciilor de urgență, cât și de la Spitalul de Urgență cît și cele din domeniul privat, sunt cât de cât ok. Sunt dotate cu de toate, arată aparent moderne și mașinile sunt în stare destul de bună, de marcă Ford, Volkswagen, Mercedez Benz, etc, ba chiar și un Mercedes Vito modern este. Deci sistemul funcționează cât de cât, problema cea mai mare rămânând ajungerea la chemare după 20-30-40 minute, fapt adesea soldându-se cu moartea. Cazuri sunt până-n gât. Lumea uită însă că Moldova nu înseamnă doar Chișinău, ci mult mai mult, iar în acest mult mai mult, adica în provincii, serviciile de urgență funcționează, dar cum le puteai vedea în URSS, așa le poți vedea și astăzi. Or dacă în Bălți și Cahul mai vezi câte o ambulanță omenească, în restul localităților ambulanțele sunt un fel de ”Patul lui Procust”.
Caz recent, de sâmbăta asta.
![](http://3.bp.blogspot.com/-3h1NYOq24Q0/UAUmNJxCcSI/AAAAAAAAG1I/tTNpd0pFy1Y/s320/ambu.jpg)
Văzând rapănul de ambulanță, mă gândeam în sinea mea, băăăăi, mai bine mor deodată dacă am de murit, decât să mă las torturat de o asemenea mașinărie, prin care de fapt statul își bate joc de proprii cetățeni. Și când mă gândesc că-i plină Moldova de astfel de ambulanțe ca cele din imaginile de mai sus, mă trec fiorii. Numai să nu-mi ziceți că nu sunt bani pentru a procura altele noi. Bine că pentru mașini de lux pentru Lupu, Timofti și Filat sunt. Țară de câcat, m-am convins.
P.S.: Pacientul este internat în secția de reanimare de la Orhei, în stare gravă, însă medicii sunt optimiști în privința lui.
Sursa
2012-07-17 12:16:00