Colaj “Frumuseţea vîrstei a treia”
În cadrul AE Neoumanist sînt organizate diferite activităţi de socializare. Printre acestea se numără şi orele de creaţie. În cadrul acestora, desenăm, împletim, brodăm, croşetăm, confecţionăm felicitări ş.a. Acestea au ca scop facilitarea creativităţii beneficiarilor, cît şi implicarea emoţională şi mintală a acestora. În cadrul orelor de creaţie, vîrstnicii se simt un pic „artişti”, se simt utili şi mai uită de problemele personale. Recent, împreună cu vărstnicii am lucrat împreună la un colaj, cu tematica : „ Frumuseţea vîrstei a III ” Colajul a avut ca scop să le amintească vîrstnicilor că viaţa poate fi minunată indiferent de vîrstă şi că fiecare etapă a vieţii are frumuseţea ei.COLÁJ : Procedeu în arta modernă care constă în compunerea unui tablou prin lipirea a unor elemente eterogene, în scopul obţinerii unui efect de ansamblu. fr. Collage.
Colajul (din franceza: a lipi ) este o lucrare de arta formala, in principal in artele visuale, realizata din asamblarea unor forme diferite pentru crearea unei forme noi.
Un colaj poate include bucati de ziar, panglici, bucati de hartie colorata manufacturata manual, bucati din alte opere de arta, obiecte gasite sau fotografii alipite impreuna pe hartie sau panza.
Termenul “colaj” a fost stabilit de Georges Braque si Pablo Picasso la inceputul secolului 20, ca o forma distincta de arta moderna.
Tehnica colajului a fost utilizata pentru prima oara odata cu inventia hartiei in China in jurul anului 200 î.e.n.
Utilizarea acestei tehnici a ramas foarte limitata pana in secolul 10, cand caligrafii din Japonia au inceput sa lipeasca bucati de hartie continand texte, atunci cand scriau poeme.
Sursa
2012-07-11 16:04:04