Responsabilitatea bloggerilor moldoveni
Au trecut timpurile când aveam 2 vizitatori pe blogul meu. Adică eu - acasă şi eu - la serviciu. Astăzi, aproape 200 de oameni citesc zilnic ce spun. Iar ca mine sunt, ehehe… nu ştiu câţi, dar sunt. Bun. Şi noi, ăştia, bloggerii din Moldova, apropo nu sunt blogger, sunt jurnalist ce are blog, deci, ziceam, bloggerii ăştia din Moldova ne-am trezit cu o vizibilitate mare. Vorbesc la plural pentru că e greu să ţii un blog în afara blogosferei. Nu te citeşte nici dracu. Numai împreună creăm o mică putere mediatică. Aşadar, noi, bloggerii (în cazul meu, jurnalistul cu blog) am început să punem probleme, să facem valuri. Ulterior, ne-am dat seama că valurile de pe internet trec în viaţa reală şi se transformă în talazuri.
Ca să vezi, politicienii i-au în seamă ce gândesc tărtăcuţile noastre. E un pic plăcut, ne gâdilă la mândrie, nu? Şi atunci dăi înainte cu tot felul de probleme morale, sociale, înălţătoare. Dacă este să vorbim pe şleau, păi bloggerii au început scandalul limbii române în cinematografele Patria. Pe urmă ţineţi minte cum a fost numită revoluţia de la Chişinău? Revoluţia twitter. Tot un fel de blogging. Acum, nu cred că mor ziarele, dar cred că blogurile le stau ca o sulă mare în coaste. De ce? Pentru că le cam taie din audienţă.
Ce înseamnă această vizibilitate? Ce presupune? Păi, ce? În primul rând responsabilitate. Oamenii ne citesc cu interes pentru că suntem noi pe piaţă şi avem ce oferi. Fiind noi, încă nu am reuşit să ne pătăm. Asta aduce un pic de credibilitate şi de avânt tineresc. Perfect. Ce facem cu avântul acesta? Îl lansăm pe Pavel Turcu. Hm, cum rămâne cu responsabilitatea şi credibilitatea? Deja au apărut voci care acuză blogurile, blogosfera, bloggerii că nu sunt buni de nimic altceva decât să scrie despre Pavel Turcu. Una peste alta, nu trebuie să fiu comunist. Internetul este o piaţă liberă. Blogul ce are succes la public rămâne, cine nu, scrie pentru el doar. Totuşi, în toate există o limită. Căutaţi-o în dramul de responsabilitate pe care ni-l asumăm ca bloggeri.
Sursa
2010-01-15 20:52:36