Ziarişti ori miştocari?
Am auzit în premieră la un radio comercial românesc câteva propoziţii despre campania electorală din RM. Însă surpriza, plăcută la început, s-a transformat repede în dezamăgire. Căci evenimentul a fost reflectat de măscăricii de la KissFM, interesaţi mai degrabă de modul în care se exprimă un basarabean de rând decât de fărădelegile autorităţilor de peste Prut. Toată relatarea unui cetăţean, cutremurătoare, depre abuzurile poliţiei, care şi-a dublat angajaţii şi se comportă ca nşte bandiţi la drumul mare, a fost însoţită de chicote şi rânjete de fundal. Nu s-au oprit măcar o clipă. Iar în final unul DJ i-a declarat oarecum dezamăgit celuilalt: “Hai lasă mă, că nu a fost chiar aşa de agramat. Mă aşteptam la mai multe perle”.
Am avut impresia la un moment dat că intervenţia lor a fost plătită de puterea de peste Prut, căci băşcălia pe care au făcut-o punând în discuţie la mişto situaţia din Basarabia e mult mai nocivă decât acţiunile gorilelor din forţele de ordine moldave, pentru că dezinformează opinia publică prin minimalizarea activităţii criminale ale poliţiştilor moldavi şi prin ridiculizarea celor care se opun.
Pe de altă parte, gestul unor DJ hliziţi nu m-a surprins prea mult. Aşa sunt ei, aruncă totul în derizoriu, mai ales că se întâmplă şi pe la case mai mari, la ziarişti profesionişti.
În esenţă, după cum am mai afirmat şi cu alte ocazii, acţiunile forţelor de ordine şi mentatlitatea populaţiei din România şi RM sunt cam aceleaşi, doar că cei din Basarabia nu se exprimă atât de graţios ca bucureştenii…
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=enervant.wordpress.com&blog=1410215&post=3019&subd=enervant&ref=&feed=1)
Sursa
2009-03-05 09:48:40