Dumitru Svetuşchin, învingător la “Cupa Preşedintelui – 2009”
Marele maestru internaţional Dumitru Svetuşchin din Chişinău a câştigat Cupa Preşedintelui Republicii Moldova la şah. Competiţia respectivă, ajunsă la a treia ediţie, s-a desfăşurat în capitală, în perioada 15-24 februarie. În turneul de bază, la capătul celor 9 runde preconizate, s-a impus Dumitru Svetuşchin, care a totalizat 7,5 puncte din 9 posibile (+6). Învingătorul a fost remunerat de organizatori cu 20 de mii de lei. „Am dorit mult să câştig acest turneu şi mă bucur că am izbutit, deşi a fost dificil să mă impun, întrucât am avut adversari valoroşi, cum ar fi Viorel Iordăchescu şi Vladislav Nevednicii”, a declarat pentru Sport Plus Svetuşchin. Câştigătorul a mai accentuat că turneul „Cupa Preşedintelui”constituie pentru el un util test de verificare în ajunul Campionatului Europei, individual, care va demara în Muntenegru, la 5 martie. El a fost urmat în clasamentul general de Vladislav Nevednicii şi Viorel Iordăchescu. Ambii au acumulat 7 puncte, însă coeficienţii lui Vladec au fost superiori. Pe locurile 4-5 s-au clasat Ruslan Soltanici şi Alexei Diulgher, cu 6,5 puncte. În concursul B, destinat copiilor, s-a impus Mihai Bizovi, cu un total de 7 puncte. Acelaşi număr de puncte a acumulat Alexandr Doncev, având, însă, un coeficient inferior. Pe treapta a treia s-a situat Egor Bogdanov, cu 7 puncte.
În turneul feminin, pe locul întâi s-a clasat Svetlana Petrenco. Ea a fost urmată de Irina Bulmaga şi Elena Pârţac. De asemenea, au fost constituite premii pentru cei mai buni tineri şahişti şi pentru cea mai frumoasă partidă.
Omagierea pemianţilor a avut loc la Palatul Republicii. La Festivitate au asistat Preşedintele ţării Vladimir Voronin, Preşedintele Federaţiei naţionale de şah Vladimir Molojen, Nicolae Juravschi, Preşedintele CNO, Andrei Pogurschi, Directorul Agenţiei Sportului din Moldova, Kirsan Iliumjinov, Preşedintele FIDE…
Vladimir Molojen, în alocuţionea sa, a menţionat că turneul internaţional „Cupa Preşedintelui” a constituit un eveniment important în viaţa şahistă a ţării noastre. Domnia sa a spus că şahiştii din Moldova, pe parcursul ultimelor decenii, au repurtat victorii frumoase pe arena mondială. Aceste succese ţin, în primul rând de evoluţia excelentă a liderilor şahului autohton: Viorel Bologan, Viorel Iordăchescu, Dumitru Svetuşchin ş.a.
Vladimir Voronin a specificat că în RM avem minunate tradiţii şahiste. Preşedintele ţării a menţionat, în mod special, aportul lui Viorel Bologan, liderul şahului autohton, la dezvoltarea „sportului” minţii din R.Moldova. Vladimir Voronin a apreciat înalt iniţiativa nobilă a lui Viorel Bologan, care în anul 2007, cu susţinerea FIDE şi a Federaţiei naţionale de profil, în persoana domnului Vladimir Molojen, a elaborat şi a implementat Proiectul naţional „Şahul la sate” în 15 şcoli rurale din Moldova. Preşedintele ţării a sugerat ideea de a implementa acest Proiect magistral în toate şcolile din ţara noastră (în clasele primare).
Kirsan Iliumjinov a declarat că turneul „Cupa Preşedintelui” a fost unul minunat. Chişinăul, în viziunea înaltelui oaspete, are toate şansele să devină, în perspectivă, un adevărat centru modern de şah. Iliumjinov a mai specificat: „E îmbucurător faptul că şahul din R. Moldova e susţinut de însuşi Preşedintele ţării Vladimr Voronin. În timpul apropiat, vom edifica la Chişinău un Centru modern de şah. De asemenea, va vi fondată o Academie naţională de şah şi un muzeu.” La încheiere, Preşedintele FIDE a spus că pe viitor, în Moldova, ar putea să se desfăşoare câteva etape Grand – Prix FIDE, posibil chiar şi o Olimpiadă Mondială de şah.
La Ceremonie au evoluat Formaţii artistice, copii de la „Codreanca” şi staruri ale muzicii de estradă din R. Moldova, Nelly Ciobanu, Natalia Barbu…
Ediţia următoare a turneului internaţional „Cupa Preşedintelui” va avea loc la Chişinău, în luna februarie 2010.
Viorel CIOBANU
Sursa
2009-03-03 11:35:17