Studiu de Caz: Cum tratez raceala(bronsita)?
Ce era de facut? Eu urasc sa merg la medic. Mai ales in Bucuresti, pentruca urasc sa merg acolo singura. Am citit de vreo 3 ori Sandei ca BRONSITA ACUTA poate fi tratata in casa.
- Primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi prepar 1 litru de ceai in care am pus vreo 8 feliute de ghimbir(ceaiul era destul de picant). Alte 15 feliute le-am taiat si pus pe o farfurie foarte aproape de nasul meu, ca sa inspir uleiurile evaporate din acestea.
- Am gasit in trusa de medicamente picaturi pentru tuse. In primele 2 zile ale bronsitei tusea este uscata, deci trebuie de baut picaturi sau suspensii pentru a incuraja eliminarea mucoasei.
- Am luat pastile pentru angina.
- Intre timp mancam cate o lingura de miere ca sa fie pe post de unguient si sa-mi hidrateze gatul.
- Picaturile de nas mi-au fost de folos.
- Am mancat multa miere cu lamaie si am baut si mai multa apa in timpul serii.
- Inainte de culcare am ras un cartof, in care am pus o lingura de miere. Am facut pansament pe gat si piept. Cartofum are proprietati anti-inflamatorii, absoarbe inflamatia din tesut.
- Inainte de culcare mi-am pus ghimbir proaspat feliat langa pat si am luat inca o pastila de gat, am luat o lingurita de miere, si dupa toate astea am luat si o lingurita de unt pentru a-mi hidrata amigdalele.
- Pentru a opri febra am baut un paracetamol.
- In timpul racelilor corpul de deshidrateaza asaca mi-am pus un pahar de apa langa pat.
Azi e deja a doua zi dupa ieri :) si ma simt mult mai bine. Nu mai am senzatia aia de astenie in tot corpul. Durerea in piept e mult mai mica. Mai ramane sa repet ceea ce am facut ieri, sa stau toata ziua in pat si sa fac bai cu abur. O sa mi fac un ceai de musetel si o sa stau sa inspir aburul. abia astept sa ma fac bine.
Sanatate,Eu
Sursa
2009-03-02 12:14:19