MESAJ CU OCAZIA COMEMORĂRII ZILEI DE 2 MARTIE
Ziua de 2 martie va rămâne pentru totdeauna drept una dintre cele mai negre zile din istoria Republicii Moldova. Anume în această zi, acum 17 ani, când a izbucnit conflictul armat de pe Nistru, bărbaţii neamului s-au ridicat în apărarea integrităţii şi suveranităţii Republicii Moldova. Acest conflict sângeros a lăsat în urmă destine distruse, copii orfani, femei văduve, mame şi taţi rămaşi fără feciori.
Astăzi, trebuie să recunoaştem că nici una dintre guvernările din Republica Moldova nu a ştiut să aibă grijă de acei care şi-au jertfit viaţa şi sănătatea pentru ţară. Cu regret, guvernanţii de toate culorile şi-au adus aminte de combatanţi numai în alegeri. O atare atitudine este amorală şi, aş zice eu, chiar criminală.
Ani de-a rândul cei care au luptat la Nistru au bătut la toate uşile cerând condiţii de trai decent, recunoaşterea meritelor lor faţă de ţară şi popor. Numai că, în loc să obţină unele înlesniri sau beneficii, ei au primit doar umilinţe şi batjocură. De multe ori, constatând situaţia grea în care absolut nejustificat a fost pusă această categorie de oameni, îmi aminteam de tristul personaj din opera la G.Marquez „Colonelului nu-i scrie nimeni”. Şi de fiecare dată mă prindeam la gândul că ţara nu ştie să-şi preţuiască eroii.
Am încercat să folosesc postura mea de deputat în Parlamentul Republicii Moldova pentru a-i ajuta pe cei care au avut de suferit direct de pe urma conflictului de pe Nistru. Dar, de fiecare dată, bunele mele intenţii şi iniţiative s-au lovit de zidul indiferenţei guvernării comuniste.
Cu ocazia comemorării zilei de 2 martie, nu pot să vă transmit decât compasiunea mea şi să vă asigur că voi fi şi în continuare alături de voi, adevăraţii patrioţi. La fel cum am fost în timpul acţiunilor de luptă, la fel cum am fost în toţi aceşti ani. Vă asigur că, atunci când formaţiunea pe care o reprezint va ajunge la guvernare, când vom avea în mâini pârghii de influenţă reală, situaţia se va schimba. Problema celor care au avut de suferit de pe urma conflictului de la Nistru va deveni una din preocupările noastre de bază, iar voi, adevăraţii patrioţi, veţi fi răsplătiţi după merit.
02.03.2009
Veaceslav Untilă,
prim-vicepreşedinte al Alianţei „Moldova Noastră”,
participant la conflictul armat de pe Nistru (1991-1992)
Sursa
2009-03-02 08:06:52