Cât de egali sunt oamenii (Partea a II-a)
Am putea aborda problema din mai multe unghiuri de vedere. Unul din ele ar fi sinuciderea motivată de apartanenţa la o categorie umană sau alta. Aş fi curios să aflu câţi americani, ruşi, indieni, români, maghiari etc. s-au sinucis din cauza apartenenţei la naţionalitatea din care fac parte. Sau să luăm o altă categorie umană - heterosexualii. Poate cineva să-mi dea măcar un exemplu de sinucigaş care şi-ar fi motivat gestul făcând trimitere la orientarea heterosexuală care i-a făcut viaţa un coşmar?
Bineînţeles că se sinucid o mulţime de indivizi dintr-o naţiune sau alta, se sinucid mulţi heterosexuali, dar motivele sinuciderii nu ţin de identitatea lor etnică sau de gusturile heterosexuale, ci de cu totul alte motive.
În schimb, dacă s-ar putea face o statistică, s-ar constata un număr uriaş de homosexuali care preferă să-şi pună capăt zilelor decât să vieţuiască şi ei de bine de rău, toleraţi în cel mai fericit caz, într-o lume heterosexuală. Mulţi din ei o fac pentru că nu au reuşit să-şi accepte fiinţa fiind montaţi în acest sens de societatea în ansamblu, de educaţia primită etc. Alţii, chiar dacă au reuşit să depăşească prejudecăţile inoculate, realizează într-un final că lupta lor cu societatea heterosexuală seamănă mai degrabă cu zbaterea peştilor nimeriţi într-un năvod, şi că sunt mult prea slabi şi neputincioşi ca să-şi trăiască viaţa demn într-o societate cu rigori exclusiv heterosexuale.
Poate de aceea mă surprinde atitudinea unor heterosexuali care cred că lupta e un panaceu pentru toate, că poate elibera din lanţuri pe oricine. Dar ulterior înţeleg totuşi că ei n-au de unde să ştie ce înseamnă să lupţi pentru orice drept, oricât de mărunt şi neimportant ar părea acesta, care lor le este asigurat din start, pe care îl văd ca pe ceva în firea lucrurilor, moştenit cumva genetic. Pe de altă parte, imposibilitatea unei alte categorii umane de a se bucura de ele pare la fel de justificată şi fireacă. Păi, nu e uşor în aceste condiţii să lupţi pentru idealuri naţionale, pentru ţară şi neam, când nu eşti discriminat sub niciun aspect, mai ales când nimeni nu-ţi contestă felul în care eşti constituit, iar educaţia de care ai beneficiat în copilărie nu intră în conflict cu insinctele la maturitate?
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=enervant.wordpress.com&blog=1410215&post=2936&subd=enervant&ref=&feed=1)
Sursa
2009-02-27 11:35:13