Doua mize ale alegerilor din 2009


Am avut citeva discutii in aceste zile cu politicieni de orientari politice diferite despre miza alegerilor din 5 aprilie. Formal majoritatea partidelor opteaza pentru integrare europeana. Asa cum a mai declarat cineva RM este implicata in razboiul geopolitic, exista lupta intre vectorii est-vest, pronato si antinato.

Astazi RM este un protectorat mixt in care influenta marilor actori Rusia, UE si SUA este impartita. Voronin a continuat in mare parte politica jocului dublu  a lui Lucinschi  si cu Rusia si Occcidentul, mai ales dupa epizodul Kozak, insa in ultimul an se observa o tendinta de a favoriza Rusia si in plan intern si extern.

Rusia  va sustine partidele care opteaza pentru neutralitate, (con)federalizare si parteneriat strategic in cadrul CSI. Victoria PCRM –lui si UCM-lui in alegeri ar putea ridica cota de influenta a Rusiei in R.Moldova la circa 70%.

UE, SUA si Romania ar fi cointeresate ca rezultatele electorale sa fie mai echilibrate si sa fie formata o guvernare de coalitie  in care sa participe si partide proue si pronato. Asta ar insemna pastrarea echilibrului relativ intre marile puteri care il avem in prezent.

Iar in plan intern miza este daca va reusi Voronin si PCRM sa-si impuna dupa alegeri o guvernare controlata de ei sau va veni la putere opozitia. Astazi sansele lui Voronin si al opozitiei de a prelua puterea dupa alegeri este cam de 60 la 40. A mai ramas putin timp  si vom afla raspunsul la cele doua provocari ale alegerilor parlamentare.

Posted in Uncategorized

Sursa
2009-02-19 23:12:52



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

12:38:27Eșecul echipelor este oglinda leadershipului —» Efrosnatalita’s Blog
07:52:04Au fost desemnate cele mai bune vinuri dulci din lume —» Fine Wine
07:00:54PASĂREA PE LIMBA EI PIERE SAU DE CE PROPRIILE CUVINTE GRĂBESC DECLINUL —» Efrosnatalita’s Blog
07:00:22Este adevărat ca Dumnezeu este în toți și că toți vor fi mântuiți? —» Moldova Creștină
15:00:00How Art Catalyzes Change—Join Us for a Livestream Event on September 20 —» ada rosu
12:29:16Cum și unde să înveți a predica, dacă nu poți merge să înveți la seminarul teologic? —» Moldova Creștină
11:52:34LEADERSHIP ETIC ÎN VREMURI DE TURBULENȚE DE VALORI —» Efrosnatalita’s Blog
07:00:22De ce nevasta lui Lot a fost transformată într-un stâlp de sare și nu in altceva? —» Moldova Creștină
19:07:38Pledoarii pentru salvarea parcului Titan/Cuza/IOR —» Curaj.TV | Media alternativă
10:56:23YOLO Podcast. 3 Episoade —» Curaj.TV | Media alternativă
07:00:38Este cuvântul PREZBITER o invenție a pocăiților? —» Moldova Creștină
05:47:00Recitind și recitând din Lermontov —» Argentina Gribincea's Blog
14:52:40Reciclarea în România: haos, corupție și incompetență – Investigație Recorder —» Curaj.TV | Media alternativă
08:36:12Tinerii nu pot conduce, nu le mai dați funcții de răspundere! —» Nicolae Federiuc
07:00:40Unde scrie in Biblie despre ORTODOXIE? —» Moldova Creștină
19:59:39Polițaii nu poartă centuri de siguranță, se cred nemuritori?! —» Curaj.TV | Media alternativă
19:37:30Pericol și poluare la Gara de Nord București —» Curaj.TV | Media alternativă
19:35:13Abuz în folosirea girofarului, poliția căra o mapă! —» Curaj.TV | Media alternativă
18:51:55Marșul pentru energie verde —» Curaj.TV | Media alternativă
07:00:54Orice text rupt din context este un pretext —» Moldova Creștină
16:44:39Hot Off the Press: New WordPress.com Themes for September 2023 —» Ileana Pîrgaru
17:46:42Visul unui adolescent —» BiblioCity
07:00:19Nu disprețuiți prorociile! —» Moldova Creștină
18:00:19E scîrbit de justiția de pe plai, dar nu se lasă —» Curaj.TV | Media alternativă
17:08:07Poliția locală sfidează legea și omul cu camera video —» Curaj.TV | Media alternativă