O nouă provocare!
Azi am început a doua facultate Asistenţă Socială! Mi-a fost greu să mă trezesc şi să ajung până la universitate, dar mai greu mi-a fost să catalizez orice încercare de a comenta sau a corecta pe cei din sală.Fiecare ştie că sistemul nostru de învăţământ nu este ideal, dar lipsa şcolii generale pe care ar putea-o demonstra abiturienţii este evidentă şi în acelaş timp şocantă.
Deşi aveam aceleaşi comentarii faţă de colegii mei de la Comunicare, acum observ schimbări în gândirea şi exprimarea lor. Sper că în curând voi simţi un progres şi din partea celor de la Asistenţă Socială.
Păcat că în pragul Zilei Profesorilor, ajung la concluzii pripite despre pregătirea profesională a cadrelor didactice din Republică, din localităţile rurale, în special. Sau Universitatea Pedagoică are să-şi revizuiască metodele de instruire? Sau probabil salariile mizere e cauza lipsei entuziasmului de a preda? Pentru protestări entuziasm s-a găsit, atunci nu e în entuziasm cauza...
Fiind întrebată la Sociologie Generală, ce statut va obţine după cel de student, o "bobocică", ruşinat a mârâit "... de director...". Păi, dragilor, dacă doriţi ca următorul vostru statut dobândit să fie de director, găsiţi în agenda Dvs încărcată, un pic de stimă faţă de profesori şi începeţi să învăţaţi cel puţin limba română. Nu provocaţi concluzii greşite despre acei profesori, care încearcă ca ROMÂN să nu fie statutul vostru dobândit prin cetăţenie, ci unul înnăscut!
Sursa
2009-02-19 20:11:40