Iar schimbare…?
Fenomen fenomenal (tautologie intentionată), cum se apropie alegerile îndată se apuca toti de a înlocui rândunelele să aducă primăvara, marţişoare şi desigur schimbarea în bine. Cum se termină un mandat cum repede îşi amintesc de lozinci şi de faptul ca nu ar fi rau să fie mai bine. Propuneri, soluţii nu prea se observa, sporadic simţim doar că încă mai arde flacăra în candela lui Ştefan cel Mare… în rest furnici şi rândunele, motani ş lei, copaci si tufari - şi toate în “slujba neamului” ne vor “ghinili”.
Iakată se trezeşte moş Ion dis-de-dimineaţă şi când colo… Hop şi cineva bate la uşă şi îi zice ca îi aduce “ghinili”. Probabil în torbă.
- “Ei hai! spune moşul - Bogdaprosti şi ni scuzaţi dacă şiava… “
Ei, desigur că acel “ceva” nicidecum nu reprezintă că moşului i-a statmai uşor pe suflet, poate s-a mai enervat puţin. Dar a scuipat şi văzuta-şi de “oile sale”…
Cu speranţa de mai bine în fiecare zi o să vedem prin poşte şi pe strazi păduri de gazete, tone de bani gheltuiţi pentru spoturi publicitare la TV, şi toate în numele binelui poporului trudit :D.
Schimbare? iar?
Schimbarea se face de la fiecare, dacă schimbarea nu vine din inimă, vine de la cel cu coditză. Nu vrem schimbari de formă ci de esenţă…
Schimbarea vine cu noi, cu tine, cu mine, cu fiecare…
Sursa
2009-02-18 23:17:07