A demarat CUPA PREŞEDINTELUI – 2009
Duminică, 15 februarie, la Centrul Republican pentru copii şi tineret din Chişinău a demarat un prestigios turneu internaţional la şah: CUPA PREŞEDINTELUI REPUBLICII MOLDOVA. Competiţia e organizată de Agenţia Sportului din Republica Moldova şi Federaţia naţională de specialitate. Ediţia din anul curent include turneul A, la seniori şi B, între copii. La ceremonia de deschidere a competiţiei au fost prezenţi Andrei Pogurschi, Directorul Agenţiei Sportului din Republica Moldova, Vladimir Molojen, Preşedintele Federaţiei naţionale de şah, Viorel Bologan, Mare Maestru Internaţional, liderul şahului autohton şi alte personalităţi. Andrei Pogurschi i-a felicitat călduros pe şahişti şi amatorii „sportului minţii”, remarcând că turneul „Cupa Preşedintelui” e un eveniment important în viaţa sportivă şi culturală a ţării noastre, iar şahul este un joc nobil şi intelectual, care contribuie mult la dezvoltarea armonioasă a personalităţii omului. Viorel Bologan a afirmat că turneul respectiv le va ajuta tinerilor şahişti din ţară să acumuleze experienţă şi ar putea constitui, pentru unii dintre ei, drept o minunată rampă de lansare în şahul de performanţă. Iar prezenţa unor asemenea şahişti redutabili ca Viorel Iordăchescu, Dumitru Svetuşchin şi Vladislav Nevednicii din România, confirmă, o dată în plus, valoarea şi prestigiul turneului. Bologan a accentuat că şahul de elită, neapărat, trebuie să fie prezent în Moldova. Marele nostru maestru a spus că la actuala ediţie el nu va evolua, dar a venit pentru a a-i susţine moral pe numeroşii săi prieteni şi discipoli.
Turneul „Cupa Preşedintelui” întruneşte 134 de şahişti, din 3 ţări – Moldova, România şi Ucraina – 64 în turneul A şi 70 în B. Fondul total de premii al concursului constituie 100 de mii de lei. Învingătorul turneului de bază va încasa 20 de mii de lei. În runda inaugurală, aproape toţi favoriţii au repurtat victorii. Viorel Iordăchescu l-a învins pe Victor Panuş, Dumitru Svetuşchin a câştigat la Elena Pârţac, Vladislav Nevednicii din România l-a îngenuncheat pe Serghei Şolcânean, iar Vasile Sanduleac a dispus de Diana Baciu. În total, sunt preconizate 9 runde. Se joacă şah clasic, în sistem elveţian. Învingătorul turneului va fi cunoscut în ziua de 24 februarie. La ceremonia de închidere a concursului va fi prezent Vladimir Voronin, Preşedintele Republicii Moldova.
Viorel CIOBANU
Sursa
2009-02-17 16:35:06