Sunt si eu impotriva votului impotriva tuturor
La alegerile parlamentare din 2009 nu se va putea vota impotriva tuturor. Acest fapt a fost confirmat de Iurie Ciocan secretarul CEC. Potrivit lui Ciocan, CEC nu poate include aceasta opţiune în buletinul de vot pentru că acest lucru nu este prevăzut în Codul electoral. In acest caz ar putea aparea problema interpretarii mai multor situatii, inclusiv atunci cind votul impotriva tuturor ar depasi 1/3 sau chiar jumatate din voturile valabil exprimate. Expertii afirma ca o astfel de prevedere există în ţările unde votul este o obligaţie printre care Grecia si Belgia. In conditiile noastre cind prezenta la vor este redusa daca permitem si votul impotriva tuturor atunci nu vom avea un Parlament reprezentativ.
Posted in Uncategorized
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=romanmihaes.wordpress.com&blog=2836000&post=229&subd=romanmihaes&ref=&feed=1)
Sursa
2009-02-09 14:16:35