Nebunie colectiva in Elvetia. Miine are loc un referendum discriminatoriu pe tema acordării cetăţenilor români şi bulgari a dreptului de liberă circulaţie în Elveţia.


elvetiaAgentiile de presa relateaza ca referenumul pe tema acordării cetăţenilor români şi bulgari drept de liberă circulaţie în Elveţia, i-a împărţit pe cetăţenii acestei ţări în două tabere.Din “tabăra NU”, fac parte aceia care se opun liberei circulaţii a noilor intraţi în Uniunea Europeană şi adoptă o atitudine rasistă faţă de aceştia. Opozanţii au distribuit chiar şi un afiş, în care erau înfăţişaţi doi corbi ce sfişiau Elveţia. Mesajul anticampaniei, postat pe afiş este: “NU-liberei circulaţii a romanilor şi bulgarilor”.
De cealaltă parte sunt cei care pledează în favoarea acordării aceloraşi drepturi, de care beneficiază toate celelalte ţări membre UE, pentru români şi bulgari. A fost inventat si un joc în care atit acordul bilateral, cit şi opozanţii acestuia sunt înfăţişaţi alegoric http://www.bilaterale.ch/fr/sengager/jeu/.
Prostia elvetienilor care opteaza impotriva liberei circulatii pentru cetatenii comunitari, in speta romani si bulgari consta in faptul ca daca voteaza impotriva  reînnoirii acordului bilateral de liberă circulaţie pentru cetăţenii comunitari vor fi lipsiti si ei adica cetatenii elvetieni de dreptul similar de a se angaja in tarile mebre UE! Refuzul ar duce la denunţarea mai multor acorduri comerciale şi de liberă circulaţie, încheiate între UE şi Elveţia în ultimii zece ani, cu potenţiale pierderi economice pentru Ţara Cantoanelor. De altfel CE a avertizat Elveţia în privinţa problemelor care ar rezulta din respingerea referendumului. Ce-ar fi daca UE in scopuri educative pentru o luna ar interzice accesul cetatenilor Elvetiei in spatiul comunitar? Credeati ca numai in R.Moldova sunt politicieni ciudati? Vedeti ca izolationismul elvetian, renimita neutralitate elvetiana care este elogiata si copiata de guvernantii de la Chisinau naste devieri si ciudatenii astfel ca e nevoita UE sa intervina cu atentionari!

Posted in Uncategorized      

Sursa
2009-02-07 23:05:26



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

08:22:25Kvint a făcut rebranding —» Fine Wine
07:54:00CE RĂMÂNE... —» Leo Butnaru
05:57:00Cui să-i fi trecut prin cap una ca asta?... —» Leo Butnaru
15:01:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:50:14Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:45:09Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:18:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
18:46:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:48:06Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:27:43Festivalul Internațional de Comedie FESTIS —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
13:37:15Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:57:00ȘTIAȚI CĂ DEJA INTERNETUL ARE UN... SFÂNT PROTECTOR?... —» Leo Butnaru
04:15:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:10:00Éxito —» Andrei LANGA. Blogul personal
19:10:00Éxito —» Andrei LANGA. Blogul personal
19:10:00Éxito —» Andrei LANGA. Blogul personal
15:04:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:41:56Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
06:15:00DISCUL SAU PĂTRATUL, MALEVICI SAU JAPONEZII? —» Leo Butnaru
02:31:21Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:27:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:56:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:38:46A învins primarul în instanță —» Curaj.TV | Media alternativă
08:37:00DIN BIBLIOGRAFIA JURNALULUI —» Leo Butnaru
13:37:00Mortua est —» Andrei LANGA. Blogul personal