Repetiţie eşuată din start
În acestă seară vom asista la o repetiţie artificială şi incompletă a Adunării Generale FMF, programată pentru vineri, 6 februarie. Euro TV a invitat toţi candidaţii la şefia Federaţiei pentru prima şi ultima polemică televizată în direct înaintea scrutinului celei mai importante şi mai bogate Organizaţii obşteşti din Moldova. Mi-aş fi dorit enorm să fiu în locul lui Sergiu Praporşcic şi să moderez această întrunire a celor care sunt decişi, deocamdată verbal, să schimbe faţa fotbalului nostru. Nu s-a putut. Nici n-am cerut. Asta e realitatea. Nu avem în ţară nicio emisiune TV despre fotbal!..Pentru că tot am insomnii, e ora 3.20, aş vrea să fac o previziune a istoriei „Epicentrului” din această seară. Am spus şi la începutul articolului că talk-show-ul de astăzi va fi incomplet. Sunt sigur că dintre cei 5 candidaţi va lipsi tocmai principalul, adică Pavel Ciobanu. Cum s-a întâmplat şi acum 4 ani, Ciobanu va evita dialogul în direct, la TV, cu contracandidaţii săi. În primul rând din cauza incapacităţii de a purta un dialog deschis, conştientizând faptul că ceilalţi 4 oponenţi cunosc foarte bine fenomenul fotbalistic şi îl vor contrazice la fiecare pas. Ar mai fi multe argumente, dar actualul şef FMF le va anula pe toate prin simpla absenţă de la emisiune.
Aşa că, dragi amatori ai fotbalului, nu aşteptaţi mare spectacol deseară. Va fi o emisiune paşnică, în care fiecare candidat din cei 4 va încerca să câştige câteva voturi în plus pe ultima sută de metri. Petru Efros va fi ca de obicei „capul de afiş”, încercând să demonstreze că banii FMF s-au cheltuit în scopuri personale de către Ciobanu, că sunt „bani negri” în arbitraj, etc. Vasile Vatamanu va da afirmativ din cap, dar va evita să facă declaraţii concrete, spunând că el n-a avut niciodată acces la contabilitatea Federaţiei. Sandu Guzun, pf, duce o politică paşnică şi se va limita la a enumera punctele din programul său electoral. Iar Igor Oprea... va trebui să fim foarte concentraţi la ce va spune pentru că s-ar putea să nu înţelegem nimic.
Cam asta ne aşteaptă la „Epicentrul” din această seară. Acestea fiind spuse, vă mulţumesc pentru atenţie. Noapte bună şi somn uşor pentru încă 4 ani.
Sursa
2009-02-04 04:09:35