Filmele anului (The Reader)
Au mai rămas 3 filme despre care voi vorbi la capitolul filmele anului. Nu în zadar le-am lăsat la urmă, după mine anume unul dintre aceste 3 ar merita să câștige „Oscarul” pentru cel mai bun film.
Așadar, locul 3 în preferințele mele este drama „The Reader”, avându-i în distribuție pe Ralph Fiennes și Kate Winslet. The Reader a fost nominalizat la 7 secțiuni ale „Globului de Aur”, câștigând la secțiunea „Cea mai bună actriță în rol secundar”- Kate Winslet. „The Reader” a mai fost nominalizat la 5 categorii pentru „Oscar”, și are șanse reale de a câștiga la cel puțin 3 dintre ele.
"The Reader" este inspirat din romanul lui Bernhard Schlink, publicat in 1995, care are la bază povestea unei aventuri dintre un adolescent și o femeie mai în vârstă. Cei doi incep o relație amoroasă, pasională și intensă, care se termină brusc în momentul în care Hanna (Kate Winslet) dispare, fără nici o explicație, din viața tânărului. Începutul acțiunii se începe în anii 40 ai secolului trecut și se petrece în Germania implicată în cel de-al 2-lea război mondial. Odată cu sfârșitul războilui ce doi se întâlnesc din nou. Va mai avea vreo șansă povestea lor de dragoste?
E o poveste ce m-a impresionat profund și care merită cu siguranță văzută. Filmul poate fi descărcat aici...
( va urma...)
Sursa
2009-02-03 12:26:55