Ministrii din tarile central-europene propun un nou cadru dintre UE si Moldova

Sursa: EU Business, 25/10/07

Ministrii de externe din patru tari central-europene au chemat ca UE sa recompenseze Moldova pentru reformele sale politice si economice prin determinarea unui nou cadru pentru viitoarea cooperare.

"UE trebuie sa recunoasca progresul, efortul si rezultatele concrete obtinute de Moldova", a conclus un comunicat comun a ministrilor din Republica Ceha, Ungaria, Polonia si Slovacia.

Ministrii, intruniti in cadrul gruparii Visegrad Patru, au fost oferiti un raport privind progresul Moldovei de oaspetele de onoare - ministrul moldovean de externe Andrei Stratan.

Relatiile dintre Bruxelles si Chisinau sunt bazate la moment pe un plan de actiuni de trei ani, semnat la inceputul anului 2005 cu scopul de a indrepta Moldova pe calea corecta a reformei, plan care ajunge la finele sale.

"Vrem sa discutam cu partenerii nostri din Europa cum sa acceleram relatia cu Moldova, ce fel de cadru legal am putea avea", a relatat ministrul slovac de externe Jan Kubis pentru Agence France Press dupa intalnirea care a avut loc langa Praga. "Ar putea sa fie un al doilea plan de actiuni insa credem ca ar trebui sa fie ceva superior pentru a reflecta bunul progres atins de Moldova", a adaugat el.

Ministrii de externe de asemenea au spus ca vor sa gaseasca o cale de facilitare cerintelor pentru viza pentru moldoveni, majoritatea membrilor familiilor carora deja muncesc in occident pentru a evita saracia din tara.

Cele patru tari a grupului Visegrad, care toate au aderat la UE in 2004, vor adera la zona de circulatie libera fara pasapoarte, Schengen, pana la finele acestui an. Desi aceasta va facilita transportul dintre ele si alte state UE, aceasta creaza un nou set de bariere pentru cetatenii altor tari ca Moldova.

Sursa
2007-10-25 22:52:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

13:45:50Efros la Londra, acasă la Borsetca. Agenție de impresariat împreună cu Plahotniuc. Banii din transferuri 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
12:13:34Moldova, prezentă la CMB în Erevan —» Fine Wine
05:30:37INTERVIU CU UN CORESPONDENT... NEVĂZUT —» Leo Butnaru
15:12:02🔔 Chișinăul va găzdui evenimentul la nivel înalt EU-Moldova Investment Conference pe 4 iunie 2026 —» Sandu GRECU
07:27:39INVIDIA, URA —» Leo Butnaru
06:59:25Agricultura 5.0 în nordul țării: Tinerii au testat tehnologiile viitorului la Târgul „Viitorul e AgriCOOL” din Corlăteni 🦾 —» Sandu GRECU
10:06:48Radacini lansează Long Charmat Rosé de Noirs —» Fine Wine
08:32:32Vinăria din Vale: rebranding la Motive; Feteasca Regală intră în scenă —» Fine Wine
04:56:02UN INTERVIU —» Leo Butnaru
09:28:35DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru
08:35:53Interviu RomStoria: Primul student rom la Sydney —» Curaj.TV | Media alternativă
13:51:31APROAPE DE PEDAGOGIE —» Leo Butnaru
10:18:33Crisecco apare în variantă nouă —» Fine Wine
10:03:46Lansarea cărții ilustrate ”Legenda Bradului” de autoarea Cristina Rusu Trandafir —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:18:14Vasile Costiuc, acid ca niciodată! Atletismul și dubinca. Curățenie olimpică. Lupta cu Viorel 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
10:02:22Probabil, cea mai bună Floricica din Moldova —» Fine Wine
12:18:07Fautor lansează primul său spumant – Bliss —» Fine Wine
10:15:38Călărași Divin intră pe piața vinurilor  —» Fine Wine
13:26:00Anul – 2026 – anul evaluării bibliotecilor publice —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:13:03O EDIȚIE ROMÂNO ITALIANĂ —» Leo Butnaru
19:49:00Dragostea în faptă —» adevaruri biblice
05:10:06YES-EU —» Leo Butnaru
19:52:58Chișinăul în straie europene: Tradiție, diplomație și ritmuri rock de 9 Mai —» Curaj.TV | Media alternativă
19:52:58Chișinăul în straie europene: Tradiție, diplomație și ritmuri rock de 9 Mai —» Curaj.TV | Media alternativă
04:14:50LACONIC —» Leo Butnaru