PPCD devine tot mai puternic în nord - vine Noua Generaţie!
Astăzi, 30 ianuarie liderul Creştin-democrat Iurie Roşca a vizitat raioanele Făleşti şi Râşcani. Întrucât în regiunea de nord PPCD a înregistrat o triplare a rezultatului obţinut în campania pentru obţinerea putereii locale din 2007, această regiune este una strategică, mai ales că listele PPCD vor fi îmbogăţite cu oameni competenţi şi tineri profesionişti din fiecare raion al RM. Raionul Râşcani, spre exemplu, va fi reprezentat de 4 lideri activi, în special tineri profesionişti ai Noii Generaţii de politicieni. De asemenea, tot mai mulţi primari şi consilieri membri ai PPCD sau simpatizanţi, ne onorează cu prezenţa la întâlnirile noastre venind chiar şi de la alte partide, pentru că nu pot rămâne indiferenţi atunci când sunt ajutaţi de oameni ce au demonstrat prin faptă, nu prin populism, că sunt capabili de a soluţiona problemele comunităţilor locale.
La aceste întruniri s-au discutat probleme stringente ce ţine de situaţia social-politică din ţară, dar şi de buna organizare a campaniei electorale.
Doar astăzi în detaşamentele PPCD, doar în filialele Rîşcani şi Făleşti au aderat peste 20 de membri, participanţi fiind peste 200 de mebri activi. Acest lucru este deosebit de semnificativ în contextul în care atacurile diversioniste sunt exersate de către adversarii politici din ce în ce mai agresiv. Forţele noi care adera la PPCD sunt în special tineri care au făcut facultate şi masterate, profesori şi studenţi. Ei vin alături de noi pentru că simţim la fel şi vrem să producem o schimbare de dragul neamului nostru şi al celor care doresc să trăiască într-o ţară de succes.
Desigur, că este încurajator să vezi că indiferent de atacurile murdare ale unor grupuri de interese, PPCD ştie să reziste şi în condiţii extreme ştie sa devină mai puternic. Aşa a fost mereu poporul român care a fost prigonit când de turci când de ruşi, iar mai recent de bandiţi şi imorali.
În paralel, astăzi au mai avut loc câteva întâlniri de acest fel în alte regiuni ale ţării. Aderarea militanţilor la PPCD scoate în relief verticalitatea omului simplu care ştie să discearnă lucrurile şi să facă o alegere pentru ziua de mâine.
Mai jos puteţi urmări secvenţe de la consfătuirea filialei Râşcani:
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=cezarsalahor.wordpress.com&blog=2492554&post=751&subd=cezarsalahor&ref=&feed=1)
Sursa
2009-01-30 23:55:20