“Pelerinii” vremurilor de pe urmă
Întreaga suflare creştină, prin dumnezeiasca înţelepciune şi sfântă iconomie e permanent răscolită, îmboldită încă din primele veacuri spre dorirea perpetuă, veşnic însetată de cereştile taine. Aceste scumpe nelinişti omul contemporan le scaldă în apele nepăsării, în traiul monoton şi molcom, sărac de fapte mari, searbăd şi nevolnic, omorâtor de mântuitoare trudiri. Noi cei de azi [...]![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=hristofor.wordpress.com&blog=1906760&post=944&subd=hristofor&ref=&feed=1)
Sursa
2009-01-28 19:46:49