Şah Intern. Competiţii la Şcoala de Şah din Chişinău

O suită de întreceri a avut loc în perioada vacanţei de iarnă la Şcoala sportivă specializată de şah nr. 7 din capitală a Direcţiei Generale Educaţie, Tineret şi Sport a mun. Chişinău. Iniţial, s-a disputat finala Grand Prix,printre copii şi juniori( până la 20 de ani), competiţie care a fost punctul culminant al celor patru turnee anterioare de şah derulate pe parcursul anului trecut. Ea a reunit 10 jucători, care au acumulat cele mai multe puncte la încheierea celor patru faze. În urma unei lupte crâncene câştigător a devenit Sergiu Mocanu cu 7 puncte din 9 posibile. El l-a devansat la coeficienţi suplimentari pe Viorel Postolachi, care a totalizat acelaşi număr de puncte. Pavel Varic s-a clasat pe locul trei cu 6 puncte.
La un pas de obiectiv
Paralel au avut loc alte două turnee: Cupa de iarnă a Şcolii de şah. Turneul A a reunit 17 tineri şahişti şi a fost unul de calificare, cu normă de candidat maestru(7 puncte). Anticipând, vom remarca că nici unul dintre jucători nu a reuşit să atingă obiectivul, dar foarte aproape de el au fost patru jucătoare care au adunat câte 6,5 puncte fiecare. Primul loc i-a revenit, la coeficienţi, Elenei Coadă, o tânără şahistă de perspectivă. Ea a fost urmată de 2. Alexandr Daşenko, 3. Artiom Ghdikov, 4. Alexandr Talmaci.
Turneul B a reunit 26 de jucători de categoria a II-a, care au luptat pentru îndeplinirea categoriei I (7 puncte). Doi dintre concurenţi au izbutit sî îndeplinească norma. Este vorba de Decebal Popa şi Şimmi Zingher. Decebal, discipolul lui Vladimir Panuş, a câştigat întrecerea cu 7,5 puncte din 9, iar Şimmi s-a situat pe locul secund cu 7 puncte. Locul al treilea a revenit lui Mariu Sarmaniuc cu 6,5 puncte.

Viorel CIOBANU

Sursa
2009-01-26 14:54:12

Comenteaza

Ultimele 25 posturi adăugate

04:18:29JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
14:17:07Tender pentru achiziția lucrărilor de construție a unui foișor —» Asociaţia Obştească "Demos"
08:51:47Șansele Republicii Moldova de a deveni membră a Uniunii Europene pină în 2030 —» Roman Mihăeş
08:42:21Identitatea culturala dubla si basarabenii din Romania —» Roman Mihăeş
08:10:46Pactul pentru Europa si interesele de partid —» Roman Mihăeş
07:20:24Despre necesitatea crearii unui pol social-democrat —» Roman Mihăeş
06:51:45Despre alegerile prezidentiale la inceput de an politic —» Roman Mihăeş
05:51:03MEMORIE DE ȘCOLAR —» Leo Butnaru
08:59:009 obiceiuri care pot ușura viața oricărei mame —» Sunt MAMĂ!
11:41:10Declaraţie Hyde Park despre arestul unui activist —» Curaj.TV | Media alternativă
09:05:18Micile și marile bucurii ale lunii august 2024 —» Sunt MAMĂ!
05:45:10DIN POEZIA AVANGARDEI UCRAINENE —» Leo Butnaru
01:34:43Rescat de Pere Bessó (trad. al español y rumano) —» Andrei LANGA. Blogul personal
16:10:06Cu ocazia începutului noului an de studii 2024-2025, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a transmis un mesaj de felicitare elevilor și cadrelor didactice —» Liceul Teoretic “Mihail Sadoveanu”, Călăraşi
14:07:24Tineretul revoluţionar al Bienne-ului —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:33:52Banca Națională a Moldovei ar putea avea noi competențe —» Drept MD
08:50:0010 motive pentru care e necesar să frecventăm biserica în zi de duminică —» Sunt MAMĂ!
07:37:57POTECĂ —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:35:44LUMINI —» Andrei LANGA. Blogul personal
04:43:47AȚI ÎNCERCAT SĂ DIALOGAȚI CU INTELIGENȚA ARTIFICIALĂ? - EU DA... —» Leo Butnaru
14:08:39Alain DELON —» Andrei LANGA. Blogul personal
08:45:005 modalități de a-ți menține zilnic nivelul ridicat de energie! —» Sunt MAMĂ!