164888 – cazuri vindecate
3899 – cazuri fatale
Actualizarea datelor: 26 februarie 2021 ora 22:22

Şah Intern. Competiţii la Şcoala de Şah din Chişinău

O suită de întreceri a avut loc în perioada vacanţei de iarnă la Şcoala sportivă specializată de şah nr. 7 din capitală a Direcţiei Generale Educaţie, Tineret şi Sport a mun. Chişinău. Iniţial, s-a disputat finala Grand Prix,printre copii şi juniori( până la 20 de ani), competiţie care a fost punctul culminant al celor patru turnee anterioare de şah derulate pe parcursul anului trecut. Ea a reunit 10 jucători, care au acumulat cele mai multe puncte la încheierea celor patru faze. În urma unei lupte crâncene câştigător a devenit Sergiu Mocanu cu 7 puncte din 9 posibile. El l-a devansat la coeficienţi suplimentari pe Viorel Postolachi, care a totalizat acelaşi număr de puncte. Pavel Varic s-a clasat pe locul trei cu 6 puncte.
La un pas de obiectiv
Paralel au avut loc alte două turnee: Cupa de iarnă a Şcolii de şah. Turneul A a reunit 17 tineri şahişti şi a fost unul de calificare, cu normă de candidat maestru(7 puncte). Anticipând, vom remarca că nici unul dintre jucători nu a reuşit să atingă obiectivul, dar foarte aproape de el au fost patru jucătoare care au adunat câte 6,5 puncte fiecare. Primul loc i-a revenit, la coeficienţi, Elenei Coadă, o tânără şahistă de perspectivă. Ea a fost urmată de 2. Alexandr Daşenko, 3. Artiom Ghdikov, 4. Alexandr Talmaci.
Turneul B a reunit 26 de jucători de categoria a II-a, care au luptat pentru îndeplinirea categoriei I (7 puncte). Doi dintre concurenţi au izbutit sî îndeplinească norma. Este vorba de Decebal Popa şi Şimmi Zingher. Decebal, discipolul lui Vladimir Panuş, a câştigat întrecerea cu 7,5 puncte din 9, iar Şimmi s-a situat pe locul secund cu 7 puncte. Locul al treilea a revenit lui Mariu Sarmaniuc cu 6,5 puncte.