"El a plâns peste ţară/Cu lacrima limbii noastre"
Mi-ar placea sa va povestesc cum a fost, insa...Să zic că a fost trist? Că a fost extrem de trist?! Că s-a cântat deopotrivă "Deşteaptă-te române" şi "Limba noastra", ca s-a zis că suntem români, că poetul armean a cântat "Pentru ea" de te lua tremuriciu şi te propodeau lacrimile.
Ca Păunescu a făcut sa mai scapi încă catevaişpe lacrimi. Ca poate familia lui şi-ar fi dorit mai multa linişte şi poate mai puţini oameni veniţi de dragul venitului.
Că totul s-a transmis în direct la M1 şi la plasmele amlasate in cimitir.
Toate au fost.
Ceremonia funerara a poetului Grigore Vieru, 20 ianuarie 2009, Chisinau, Cimitirul de pe str Armeana. Privire din interior, din multime.
![...](http://farm4.static.flickr.com/3354/3213122569_8592a75b31.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3503/3213968274_4f1dd04135.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3395/3213116713_e96ae4b06b.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3323/3213963390_4d6cb8eeda.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3380/3213119007_8bf23e4349.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3334/3213117833_c9676fae34.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3514/3213119295_fa2e940782.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3427/3213119933_fe9121eaee.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3101/3213967334_e5a88547c7.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3100/3213118599_baaecfa248.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3125/3213965866_301e134f60.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3123/3213966470_bca431c165.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3435/3213120705_b259b884b9.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3383/3213967710_43b5d62d4f.jpg)
![...](http://farm4.static.flickr.com/3079/3213963912_5e8f06cfae.jpg)
Sursa
2009-01-21 00:41:50