ŞOC în fotbalul moldovenesc!
Uluitor! Jucătorul echipei naţionale, Viorel Frunză, l-a atacat violent pe preşedintele Federaţiei, Pavel Ciobanu! „Să plece! Avem nevoie de un alt preşedinte! Ciobanu n-a făcut nimic în 12 ani, iar fotbalul se duce de rîpă cu el la cârmă!”, a declarat golgheterul echipei naţionale din preliminariile trecute, Viorel Frunză, în cadrul unei conferinţe de presă. „În fotbalul nostru nu se investeşte, nu se construiesc şcoli de fotbal, nu sunt create condiţii elementare de pregătire. Mai mult, în fiecare an se desfiinţează cluburi de fotbal, nivelul campionatului intern scade vertiginos, iar banii veniţi de la UEFA sunt îndreptaţi în direcţii necunoscute!”, a mai adăugat Frunză.Este pentru prima dată în istoria fotbalului moldovenesc când un jucător activ îl atacă public pe preşedintele Federaţiei. A mai încercat ceva Testimiţanu acum câţiva ani, însă criticile lui au fost indirecte, îndreptate înspre federaţie şi nu direct la persoană. Discrete au fost şi declaraţiile lui Curtianu şi Rebeja atunci când au fost lăsaţi înafara lotului naţional. Frunză, însă, a fost foarte vehement, declarând chiar că fotbalul nostru se va îndrepta numai după înlocuirea lui Ciobanu.
Curajos gest al jucătorului echipei CFR Cluj. Deşi mulţi au presupus că Frunză ar fi declarat asta în sprijinul fostului său agent, Petru Efros, candidat la fotoliul lui Ciobanu, golgheterul moldovean a dezminţit aceste zvonuri. Surse din anturajul jucătorului susţin că izbucnirea lui Frunză este o reacţie a declaraţiilor făcute de Ciobanu, care l-a învinuit pe atacant de insuccesele echipei naţionale. Oricare ar fi motivul, salut fapta lui Frunză, care nu s-a ascuns pe la spate, ci l-a atacat bărbăteşte pe actualul preşedinte FMF, lucru care se întâmplă destul de rar în fotbalul nostru.
Sursa
2009-01-19 23:54:04