Biblioteca raională l-a omagiat pe Mihai Eminescu printr-o serie de activități culturale dedicate Zilei Naționale a Culturii

Biblioteca Publică Raională „Dimitrie Cantemir” din Ungheni a marcat Ziua Națională a Culturii și împlinirea a 176 de ani de la nașterea poetului Mihai Eminescu printr-o serie de activități culturale și educaționale, dedicate operei și personalității celui considerat simbol al literaturii române și al identității naționale.

Evenimentele au debutat pe 15 ianuarie cu concursul intelectual „Mihai Eminescu – poezie, cultură, identitate”, care a reunit tineri pasionați de literatură și cultură. Participanții au fost provocați să-și demonstreze cunoștințele despre viața și creația poetului, dar și să reflecteze asupra actualității operei eminesciene. Prin întrebări tematice și probe creative, tinerii au confirmat că Eminescu rămâne un reper viu pentru generațiile de astăzi.

Tot în această zi, a avut loc Cafeneaua muzical–artistică „Mihai Eminescu – interferențe culturale: artă, muzică, teatru”, unde poezia eminesciană a prins viață prin momente muzicale, interpretări teatrale și expresii artistice. Atmosfera de reflecție și comuniune culturală a fost creată cu aportul Școlii de Muzică din Ungheni, al Școalii Profesionale din Ungheni, al Teatrului Etnofolcloric „Vatra” din cadrul Centrului Raional de Creație Ungheni, al Clubului Vârstnicilor, precum și al Tatianei Cimbriciuc.

Pe 16 ianuarie, manifestările au continuat cu ora literară „Citim și îl recităm pe Eminescu”, organizată cu elevii de la Liceul „Vasile Alecsandri” din Ungheni. În cadrul activității, moderată de Zinaida Mămăligă, sub îndrumarea profesoarei Lionora Filipovici, elevii au participat la lectura în episoade a operei marelui poet, recitaluri de poezie și audierea melodiilor pe versurile lui Mihai Eminescu, fiind pus în discuție rolul creației eminesciene în cultura română.

Programul a inclus și atelierul de caligrafie „La steaua scrisului de mână”, inspirat de versul „La steaua care-a răsărit…”, organizat de Clubul Femeilor Pro. Activitatea a oferit participanților prilejul de a redescoperi frumusețea scrisului de mână, ca formă de artă și expresie culturală, în spiritul operei eminesciene. În cadrul atelierului, au fost premiați Olesea Sîrbu (locul I), Tatiana Postica (locul II) și Cristina Burlacu (locul III).

Prin aceste activități, Biblioteca Publică Raională din Ungheni a demonstrat încă o dată rolul său de centru cultural activ al comunității, contribuind la promovarea valorilor naționale și la apropierea tinerilor de patrimoniul literar românesc.


Sursa
2026-01-29 07:52:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

04:57:00MAMA A TOATE —» Leo Butnaru
13:42:00Casă —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:16:11Universul pluridimensional al lui Matei Vișniec —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:02:32Ultima bancă: Floarea vieții, roluri de gen, childfree și altele (3 epis.) —» Curaj.TV | Media alternativă
15:15:00Plajă —» Andrei LANGA. Blogul personal
15:15:00Plajă —» Andrei LANGA. Blogul personal
17:55:09Mariana Bahnaru: „Emoție în fiecare rol…” —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:49:00DESPRE DOUĂ VICTORII. UNA DE LA CHIȘINĂU —» Leo Butnaru
05:19:00POEME DIN VATRA —» Leo Butnaru
10:05:39Vasile Constantin, actor de teatru și cinema —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
18:09:36DECLARAȚIE DE RĂSPUNDERE MANAGERIALĂ —» Blogul elevilor din satul Chetrosu
12:27:00MICILE BUCURII ALE VIEȚII —» Leo Butnaru
14:51:00Lansarea proiectului ,,Îmbunătățirea calificărilor profesionale și a oportunităților de angajare pentru refugiații ucraineni stabiliți în nordul Republicii Moldova” la Rîșcani —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
14:20:03Loteria Națională a Moldovei, dublu câștigător la Blask Awards —» Sandu GRECU
14:20:03Loteria Națională a Moldovei, dublu câștigător la Blask Awards —» Sandu GRECU
04:44:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
17:27:00ÎN BAZA TRISTEI EXPERIENȚE ISTORICE —» Leo Butnaru
10:04:00TREI PĂRINȚI: MAMA, TATA ȘI BIBLIOTECA —» Leo Butnaru
10:04:00TREI PĂRINȚI: MAMA, TATA ȘI BIBLIOTECA —» Leo Butnaru
05:34:00CONCURS PENTRU PĂRINȚI —» Leo Butnaru
05:34:00CONCURS PENTRU PĂRINȚI —» Leo Butnaru
17:55:32Hau! Ce surpriză ne făcură elvețienii! —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
17:55:32Hau! Ce surpriză ne făcură elvețienii! —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:20:35Un nou Macbeth pe scena teatrului chișinăuian —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
05:41:00DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru