La Steaua care-a Răsărit — poezie, tradiție și lumină de Crăciun la bibliotecă

Biblioteca a devenit, pentru o după-amiază, un spațiu al emoției, al creației și al bucuriei împărtășite, găzduind evenimentul „La Steaua care-a Răsărit — Omagiu lui Mihai Eminescu & Aprinderea Luminilor de Crăciun”. Poezia eminesciană s-a împletit armonios cu spiritul sărbătorilor de iarnă, iar atmosfera caldă a transformat întâlnirea într-un adevărat prilej de sărbătoare culturală.

Seara festivă a debutat cu multă sensibilitate și creativitate. Copiii au împodobit bradul de Crăciun cu mesaje, gânduri și versuri scrise chiar de ei în cadrul activității „Scrie-i Poetului”. Fiecare ornament a purtat o emoție, o idee sau o trăire, oferind bibliotecii culoare, lumină și un strop de magie autentică.

Programul artistic a adus pe scena bibliotecii energie, ritm și tradiție. Evoluțiile Studioului de dans modern „Amicii”, ale Ansamblului Folcloric Sălcioara Ungheni, precum și ale ansamblurilor „Datina” și „Cimbrișori” de la Centrul Raional de Creație au completat armonios atmosfera de sărbătoare, îmbinând modernul cu tradiționalul și aducând aplauze binemeritate.

Un moment cu totul special a fost oferit de utilizatorii celor patru filiale ale bibliotecii, care au recitat, cu emoție și respect, versuri din opera lui Mihai Eminescu. Prin glasurile lor, poezia a prins viață, a traversat generații și a creat o legătură profundă între trecut și prezent, între carte și cititor.


Sursa
2025-12-19 07:25:10



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

09:13:00DIN POEZIA LUMII / FRANȚA —» Leo Butnaru
09:34:01DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:18:38Iarna e ca vara, pe ici pe colo —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:42:00CU TELEVIZIUNEA ÎN CASĂ, PREZENTĂM CELE 11 VOLUMEA ALE JURNALULUI UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
10:37:24Leo Butnaru își prezintă jurnalul scris timp de peste 50 de ani: „Jurnal... —» Leo Butnaru
06:51:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
19:53:20Romanian Air Force salvează vieți —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:20:53Încă o operațiune specială —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:59:00POEZIA FRANCEZILOR —» Leo Butnaru
20:43:00Год Огненного Коня. —» Александр Ищенко - Размышления
15:28:00AVEȚI O CUTIE CU FOTOGRAFII? —» Leo Butnaru
13:33:53Bilanț, 2025 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:37:02DE REVELION —» Leo Butnaru
07:06:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:14:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:34:00AVANPREMIERA UNUI INTER-VIU —» Leo Butnaru
10:22:00GÂNDURI LA FINAL DE AN 2025 —» Leo Butnaru
06:32:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
10:45:10Elfrida Koroliova: prin labirintul pasiunilor —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:53:00POEME DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:23:00Stix —» Andrei LANGA. Blogul personal
17:12:43Razie cu scandal filmată de Activistul buzoian —» Curaj.TV | Media alternativă
07:01:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
13:53:00Covor —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:53:00Covor —» Andrei LANGA. Blogul personal