Profesia de bibliotecar trebuie reabilitată

TRIST: Profesia de bibliotecar este pe cale de DISPARIȚIE

http://timpul.md/articol/trist-profesia-de-bibliotecar-este-pe-cale-de-dispariie-52664.html

Articolul este trist cu adevărat. Dar bibliotecile există de milenii. Au supravieţuit! Şi vor supravieţui. Dar avem de muncit. Şi nu numai bibliotecarii, dar şi APL care are o responsabilitate în faţa cetăţenilor. Ca serviciu public, biblioteca este responsabilitatea lor.

Finlandezii,  la sigur, nu sunt de acord cu mesajul articolului.

„În Finlanda anual este realizat un studiu pentru a determina instituția sau compania națională, care oferă cel mai bun serviciu pentru public. Pe parcursul mai multor ani bibliotecile (ca rețea națională)  au ocupat poziția a treia în clasament. Anul acesta bibliotecile finlandeze au obținut cea mai înaltă apreciere  a cetățenilor – locul întâi. În listă au fost incluse aproximativ  100 de instituții (companii), iar criteriile de selecție au inclus: nivelul de servire în general, prima impresie, timp mediu de așteptare și servire, atitudinea personalului, competența personalului, corelația dintre preț și calitate, nivelul  de confort al spațiului, flexibilitate, dorința de a mai veni. Locul doi în clasament a fost ocupat de două bănci, locul patru de comania ALKO, locurile cinci și șase – de două farmacii.

Conform unui studiu realizat în anul 2004  Finlanda era considerată lider mondial în dezvoltarea serviciilor bibliotecare. Eurobarometrul cultural realizat anul acesta demonstra că Suedia devansează Finlanda  la doi indicatori: vizite per capita la bibliotecă și se pare indicele mediu de lectură.  Probabil aceasta nu schimbă situația, iar nota cetățenilor țării este răsplata pentru eforturile depuse de bibliotecari pentru a ține biblioteca în prim planul comunității. Este clar că acolo nu se pune problema  supraviețuirii bibliotecii. Felicitări colegilor finlandezi!”

http://clubbib2.wordpress.com/2013/12/07/biblioteca-cel-mai-bun-serviciu-al-anului

Potrivit eurobarometrului cultural “În anul de referinţă (2013) au vizitat măcar o singură dată o bibliotecă publică: Suedia – 74%, Finlanda- 66%, Danemarca – 63%”.

Raportul Pew Importanţa şi impactul bibliotecilor publice: Raport Pew//Public Libraries’ Importance and Impact http://webjunction.org/news/webjunction/pew-report-public-libraries-importance-and-impact.html demonstreată că în ultimile 12 luni 54% dintre  americani au vizitat biblioteile publice. 90% dintre americani consideră  că închiderea bibliotecii public ar afecta comunitatea. Vera Osoianu



Sursa
2013-12-17 07:44:51



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

21:41:43Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:14:39Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:30:40Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
11:33:16Interpretări Teatrale ale lui Eminescu: Luceafărul —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
01:04:11Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
23:45:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
22:36:52Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:23:03Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:41:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:55:52„Nu dai interviul, m-ai înțeles?”, Ioniţă la Chicu —» Curaj.TV | Media alternativă
09:17:36Ni mai profanaţi simbolurile de stat! —» Curaj.TV | Media alternativă
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
00:14:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:23:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:57:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:42:00Zile critice iulie 2025 —» codul omega
16:52:05Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:20:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:57:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
02:04:31Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:48:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:10:59Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:56:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:43:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:26:32Fără Titlu —» Путепроводные Заметки