Seara Beșleagă

„Zbor

„Zbor frânt”, ediția a VIII-a, definitivă de Vladimir Beșleagă

„Viața

„Viața și moartea nefericitului Filimon”, ediția a III-a, definitivă

Azi, la Librăria din Centru, e Seara Vladimir Beșleagă. Mi-a zis că nu are bucuria aparițiilor. Chiar dacă i-a plăcut foarte mult ediția din Zbor frânt. Va fi bucuros de oamenii care vor veni. La Librăria din Centru vin oameni buni.

În 1959 în revista Chipăruș apărea articolul De ce suntem limitați (mărginiți) de Vladimir Beșleagă. După apariția articolului redacția a fost împrăștiată. Articolul este valabil și azi.

În 1966 erau deja apărute Balade din câmpie de Ion Druță, Singur în fața dragostei de Aureliu Busuioc, Povestea cu cocoșul roșu de Vasile Vasilache. Era pus pe linie de așteptare Zbor frânt de Vladimir Beșleagă. Ideologii realismului socialist nu prea înțelegeau ce-i cu acest Isai care tot trece Nistrul de pe un mal pe altul. Ba e printre ruși. Ba e printre români. Și ce-i cu acest titlul deloc în spiritul realismului socialist. A fost, totuși, al patrulea roman important din literatura română din Basarabia apărut la finele lui 1966.

Imediat după Zbor frânt a scris Noaptea a treia. Romanul a apărut abia în 1988 cu titlul Viața și moartea nefericitului Filimon. A fost unicul roman de sertar al literaturii din Basarabia.

A fost deputat în ultimul parlament al Uniunii Sovietice. A fost deputat în parlamentul care a proclamat independența Republicii Moldova.

A fost în manualele școlare. În perioada sovietică. A fost în manuaelel școlare în perioada independenței. A fost scos din manualele școlare din ultimii ani. Este în manualele școlare din Tiraspol. Încă nu este scos din ele.

Ion Druță îmi zicea că nu poate participa la o Seară Ion Druță din cauza că îl doare mâna  și nu vrea să jignească cititorii care vor autografe. Și va trebui să-i refuze.

La Seara Beșleagă vor fi autografe.

 


Sursa
2013-11-14 15:50:16



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

08:55:26Reînvie o legendă? Amaro de la Valea Perjei —» Fine Wine
05:36:22ECART ȘI APROPIERE —» Leo Butnaru
14:40:00Loteria Națională a Moldovei lansează instrumente de accesibilitate digitală pe platforma lnm.md —» Sandu GRECU
10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:30:477 din 7: vinurile Castel Mimi au punctat 100% la Mundus Vini —» Fine Wine
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
07:07:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:13:00DESTINUL CĂRȚILOR —» Leo Butnaru
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru
12:30:00,,Direcții strategice de activitate a bibliotecii în anul – 2026” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru