Sondajul Vox Populi: cetățenii doresc integrare europeană și sistemul mixt electoral

Potrivit sondajului ”Vox Populi”, desfăşurat de Asociaţia Sociologilor şi Demografilor, la un eventual referendum, 41,8% ar alege UE iar 37,5% dintre respondenţi spun că ar alege Uniunea Euroasiatică.

Uniunea Euroasiatică nu exista, si nici nu se stie cind va fi creata, asa ca alternativa la integrarea in UE, care e sustinuta de cei mai multi cetateni nu exista.

Clasamentul partidelor care au sanse de a trece in viitorul Parlament ramine acelasi.

Astfel, PCRM ramine lider in clasament, si ar acumula 28,2%, comparativ cu 29,5 %, care le avea in aprilie curent.

Comunistii spera sa fie principalii beneficiari a votului protestatar, la fel ca si in 2001, si sa acumuleze de unii singuri majoritatea simpla, sau sa o formeze impreuna cu alt partid.

Insa problema comunistilor este liderul Voronin, care scade in sondaje, nu mai are puterea de a da randamentul de alta data, si cel mai important e ca nu are succesor.

Voronin si Tkaciuk se tem de votul uninominal, si sunt gata sa faca orice concesii, cum au facut la 3 mai impreuna cu PLDM, pentru a pastra actualul sistem electoral care ii avantajeaza.

PCRM ar scadea considerabil la alegeri, daca s-ar introduce sistemul mixt electoral, deoarece nu are program electoral real si credibil, si nici personalitati care sa poata cistiga in circumscriptii uninominale.

Comunistii au renuntat la ideea de integrare europeana, care e sustinuta masiv de cetateni si va pierde mult la urne si din acest motiv.

PLDM se afla pe locul doi cu doar 12%, in aprilie avea 17%.

Daca comparam rezultatul PLDM de la alegerile din noiembrie 2010 de circa 30%, cu cel din sondaje, de 12% care il arata deja citeva agentii de sondaje, inclusiv IPP, putem concluziona ca acest partid a pierdut cel mai mult din sustinere, si ar trebui sa fie primul interesat de modificarea sistemului electoral in cel mixt.

PLDM are o prezenta solida in teritoriu, detine multi sefi de raioane, primari si consilieri, si ar putea conta pe un rezultat bun in circumscriptii uninominale.

Liderul acestui partid, Vlad Filat a declarat ca nu exclude modificarea sistemului electoral, insa ezita sa se pronunte clar cind, in actualul Parlament, pentru scrutinul electoral din 2014, sau pentru viitor.

Trebuie mentionata si cresterea in sondaje a Premierului Iurie Leanca, care devine astfel a doua locomotiva electorala a partidului.

PD, in aprilie avea 9,8, in prezent 7,3.

La fel ca si PLDM, cei din PD sustin modificarea sistemului electoral, unde spera sa obtina rezultate mai bune in sistemul mixt, deoarece au obtinut rezultate bune la alegerile locale din 2011.

Pentru democrati este important sa-si foloseasca inteligent resursele, si sa puna corect accentele in anul care a ramas pina la alegeri.

Formula anuntata de Marian Lupu de partid social-democrat, care sustine integrarea europeana poate da rezultate pozitive.

O parte din electoratul proeuropean care vota cindva cu PCRM, va trece cu siguranta la PD, dupa ce comunistii au renuntat la ideea de integrare europeana.

PD a pornit citeva campanii sociale si de informare care ar putea sa le creasca sustinerea electorala.

Pentru Partidul Liberal ar vota 5,1%, în comparaţie cu 7,3% în aprilie 2013.

Din acest sondaj se vede ca cei din PL, vor avea un adversar de temut caci apare deja si PLR in sondaje.

Daca ramine in vigoare pragul de 6% , in scenariul trist ambele partide liberale ar putea acumula cite 5 % si sa nu treaca nici unul in Parlament.

Soarta PL se va decide la viitorul Congres, daca Dorin Chirtoaca va deveni presedinte si va avea mandat sa formeze o noua conducere partidul se va relansa.

Partidul Socialiştilor e prezent in sondaj cu 3,5%.

Dodon si echipa lupta sa rupa din electoratul de stinga prorusesc si asiatic al PCRM.

Deocamdata rezultatele din sondaje nu le permit sa viseze la trecerea in Parlament, insa pina la alegeri mai este timp.

Pentru prima data apar in sondaje si liberalii reformatori cu 1,9 la sută din respondeţi.

Hadirca si echipa sunt la guvernare, vizibili, produc evenimente, si deja incep sa apara in sondaje.

Depinde foarte mult ce va face PLR la viitorul Congres de fondare a partidului, si anume daca vor gasi un presedinte din generatia neafectata de comunism pe care sa-l puna in fata.

Formula cu Hadirca Presedinte de onoare, si cineva din generatia tinara presedinte, ar putea sa-i propulseze in viitorul Parlament.

Este relevanta si sustinerea acordata sistemului mixt de vot, pentru care opteaza circa 22%, iar pentru cel direct uninominal circa 15%.

Partidele membre CPE ar trebuie sa formeze un grup de lucru pentru modificarea sistemului electoral, din deputati, experti, reprezentanti a societatii civile etc.

Sistemul electoral mixt este o necesitate, inteleg asta politicienii din CPE?

P.S.

Potrivit studiului, 13,6% ar vota o forţă politică nouă, dacă aceasta va apărea.
Cea mai mare parte dintre acestia sunt din rindurile fostilor votanti AIE, si doresc o noua forta proeuropeana.

Care va fi partidul care va veni sa cucereasca acesti alegatori?

 


Filed under: Uncategorized

Sursa
2013-11-06 13:16:18



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:03:22ÎNTRE PROZĂ ȘI YES-EU —» Leo Butnaru
15:11:26„O societate puternică înseamnă o societate informată și unită” – Rodica Lilica, studentă la programul dual Finanțe și Bănci, ASEM 💫 —» Sandu GRECU
15:04:29„Europa nu este doar o destinație, ci cel mai sigur plan prin care ne putem moderniza fiecare localitate” – Cristian David, Președinte ILD România 💫 —» Sandu GRECU
12:10:57Feteasca Run: prima cursă care unește vinăriile din Cricova —» Fine Wine
11:53:47Festivalul vinului de autor: 4-6 septembrie —» Fine Wine
18:11:55FIECARE COPIL MERITĂ ȘANSA DE A-ȘI URMA VISUL! 💙💛 —» Sandu GRECU
05:11:19DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
12:37:25Under 15. Jucători din țară și de peste hotare, convocați de FMF la un nou trial ⚽️ —» Sandu GRECU
12:18:35„Ca primar, nu sunt aici pentru declarații, ci pentru fapte” – Viorel Jardan, primarul comunei Lozova 💫 —» Sandu GRECU
09:46:20Biblioteca – punct de întâlnire între diasporă și acasă —» BPR Ungheni's Blog
18:40:53„ALB DUPĂ ALB” – expoziție de Doina Mihăilescu, la Muzeul Național de Artă al Moldovei din Chișinău 🏦 —» Sandu GRECU
18:25:21Derzamăgit de organele de drept, vrea să plece afară —» Curaj.TV | Media alternativă
12:19:46DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
15:24:47🎾 ROMINA HÎNCU, AL TREILEA TROFEU DIN 2026! 🇲🇩🏆 —» Sandu GRECU
15:24:47🎾 ROMINA HÎNCU, AL TREILEA TROFEU DIN 2026! 🇲🇩🏆 —» Sandu GRECU
04:54:53CARTE NOUĂ PENTRU COPII —» Leo Butnaru
13:45:15Arta nu tace: Perjovschi cu David —» Curaj.TV | Media alternativă
16:59:59NU CÂT ȘTIE, CI CÂT ÎȘI PERMITE... —» Leo Butnaru
11:49:49Petru Racu: jucători pe pile la Națională și cei care veneau să se odihnească. Pariuri: prețul unui galben 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:46:26Vin cu aur la Mondial de Bruxelles – 55 mdl —» Fine Wine
11:45:31Cardinalul fotbalului, Nicolai Cebotari. Portar de top, cearta cu Ciobanu, arbitraje, dinastia 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
11:41:00De la pasiunea pentru sere moderne la „Agricultura Inteligentă”: Povestea lui Piotr Caraman, masterandul care dă tonul inovației la UTM 💥 —» Sandu GRECU
11:40:41AGG Group investește în producția locală: un exemplu de reinvestire strategică în economia Republicii Moldova 💫 —» Sandu GRECU
11:31:45Agricultura modernă te așteaptă! În aceste zile se desfășoară admiterea la instituțiile de învățământ agricol ✍️ —» Sandu GRECU
10:25:22Sălcuța intră pe piața spumantelor —» Fine Wine