Cîteva pățănii amuzante care mi s-au întîmplat anul acesta de Halloween

Mario-emblemVinerea trecută am fost la o petrecere de Halloween. Pînă nu demult nu eram mare fan al sărbătorii așa că petrecerea din acest an a fost prima la care am mers costumat. Personajul pe care mi l-am ales a fost Mario – unul din cei mai cunoscuți eroi din istoria jocurilor pe calculator.

Așadar vineri seară am ieșit din casă hotărît să dau piept cu Bowser, Donkey Kong și maleficul Wario pentru a o salva pe Prințesa Piersicuță. Distracția a început încă din casa scării unde doi zombalăi s-au oprit din fumat ca să ma salute cordial.

Lumea a început să mă strige pe stradă după nume: unii erau curioși, alții – amuzați, iar alții insistau să fac măcar o piruietă din joc. Lucru pe care îl făceam neîntîrziat țopăind țanțoș taman ca în Regatul Ciupercos.

La intrarea în localul unde se ținea petrecerea un angajat m-a luat într-o parte și m-a întrebat serios unde e frate-miu Luigi. I-am zis că a fost nevoit să meargă urgent acasă în Italia pentru o misiune secretă.

Cîteva ore mai tîrziu cînd petrecerea era în toi, m-am dus și eu la WC ca tot omul cu nevoi… personale. ”Ești la muncă? Ai venit să repari ceva?” m-a întrebat un drac cu gura pînă la urechi (cu referire la faptul că Mario este instalator).

costum-mario-halloween-omu-alb”Aham, i-am răspuns eu, am am de desfundat o conductă” după care am intrat rîzînd în cabină. Pe la sfîrșitul petrecerii o vampiriță cam hidratată a ținut cu tot dinadinsul să-mi spună păsul.

”Bă, Mario, bată-te so’rele de ‘talian! Tu jdii cît m-am chinuit eu gu tine?! ”Două săptămîni am stat să trec nivelul 20. DOUĂ!” ”Lasă că data viitoare îl trecem împreună, i-am răspuns eu chicotind.” ”Și cam de la ce vine M-ul de pe șapca ta? mă întrebau șugu-beți prietenii. Nu cumva de la Mario?”

”Da de unde, le răspundeam eu. E Mî de la Moldovean, bre! Super Moldovean!


Sursa
2013-11-04 09:41:02



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

18:11:55FIECARE COPIL MERITĂ ȘANSA DE A-ȘI URMA VISUL! 💙💛 —» Sandu GRECU
05:11:19DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
12:37:25Under 15. Jucători din țară și de peste hotare, convocați de FMF la un nou trial ⚽️ —» Sandu GRECU
12:18:35„Ca primar, nu sunt aici pentru declarații, ci pentru fapte” – Viorel Jardan, primarul comunei Lozova 💫 —» Sandu GRECU
09:46:20Biblioteca – punct de întâlnire între diasporă și acasă —» BPR Ungheni's Blog
18:40:53„ALB DUPĂ ALB” – expoziție de Doina Mihăilescu, la Muzeul Național de Artă al Moldovei din Chișinău 🏦 —» Sandu GRECU
18:25:21Derzamăgit de organele de drept, vrea să plece afară —» Curaj.TV | Media alternativă
12:19:46DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
15:24:47🎾 ROMINA HÎNCU, AL TREILEA TROFEU DIN 2026! 🇲🇩🏆 —» Sandu GRECU
15:24:47🎾 ROMINA HÎNCU, AL TREILEA TROFEU DIN 2026! 🇲🇩🏆 —» Sandu GRECU
04:54:53CARTE NOUĂ PENTRU COPII —» Leo Butnaru
13:45:15Arta nu tace: Perjovschi cu David —» Curaj.TV | Media alternativă
16:59:59NU CÂT ȘTIE, CI CÂT ÎȘI PERMITE... —» Leo Butnaru
11:49:49Petru Racu: jucători pe pile la Națională și cei care veneau să se odihnească. Pariuri: prețul unui galben 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:46:26Vin cu aur la Mondial de Bruxelles – 55 mdl —» Fine Wine
11:45:31Cardinalul fotbalului, Nicolai Cebotari. Portar de top, cearta cu Ciobanu, arbitraje, dinastia 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
11:41:00De la pasiunea pentru sere moderne la „Agricultura Inteligentă”: Povestea lui Piotr Caraman, masterandul care dă tonul inovației la UTM 💥 —» Sandu GRECU
11:40:41AGG Group investește în producția locală: un exemplu de reinvestire strategică în economia Republicii Moldova 💫 —» Sandu GRECU
11:31:45Agricultura modernă te așteaptă! În aceste zile se desfășoară admiterea la instituțiile de învățământ agricol ✍️ —» Sandu GRECU
10:25:22Sălcuța intră pe piața spumantelor —» Fine Wine
04:04:12DINTRE PRUT ȘI NISTRU —» Leo Butnaru
04:48:09RACURSIU —» Leo Butnaru
04:11:37ÎNTRE PROZĂ ȘI YES-EU —» Leo Butnaru
07:14:33Biodiversitatea din Purcari: studiu de caz în China —» Fine Wine
04:59:54INTERSECȚII —» Leo Butnaru