3 noiembrie și un popor flămând.

Stăteam și mă gândeam cu câteva clipe în urmă despre ce oare vor vorbi azi politicienii în Piața Marii Adunări Naționale sau ce le va fi dat urechilor celor prezenți acolo să asculte.

Despre summitul de la Vilnius?

Dar ne-au vorbit atât de mult în ultima perioadă despre acesta, încât mă doare capul deja.

Sau să ne vorbească despre altceva?

1. Despre cazul 7 aprilie 2009? Despre care nu am aflat adevărul nici astăzi?
2. Despre polițiștii care au agresat tinerii prin comisariate în același sinistru aprilie 2009 și care astăzi activează în acest domeniu, de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat?
3. Despre moartea lui Sorin Paciu de la Pădurea Domnească?! Că justiția nu și-a făcut treaba în acest caz?
4. Despre atacurile raider de la mai multe bănci din Moldova?
5. Despre corupția din vămi?
6. Despre locurile de muncă promise? Unde-s?
7. Despre renunțarea la imunitatea parlamentară promisă prin 2010?
8. Despre „privatizarea” Băncii de Economii? Sau mai bine zis despre hoția care s-a produs acolo?
9. Despre concesionarea aeroportului? Sau mai bine zis despre felul cum a fost furat aeroportul statului?
10. Despre justiția moldovenească coruptă, incompetentă și independentă?
11. Despre castelele ridicate din mită și corupție de către magistrați și de mulți alți sus-puși?

Etc., etc., etc., etc., etc., etc., etc.

Eu personal nu am niciun motiv să ies în Piața Marii Adunări Naționale din inimioara Chișinăului...

Poate doar un singur motiv. Să ies și să protestez împotriva celor care organizează acest „spectacol”. Să protestez pentru că și-au bătut joc de noi, de susținerea pe care le-am acordat-o în ultimii ani. Ar fi tare bine ca cei prezenți la această mică-mare adunare să nu bată din palme, să le cânte imnuri și să facă plecăciuni în fața aventurierilor politici, ci să le ceară socoteală pentru toate lucrurile făcute și nefăcute.

Nu mi-ar fi deloc de mirare dacă mulțimea de oameni se va întoarce împotriva celor care au adus-o în Piață, mai ales că are toate motivele s-o facă. Pentru că este disperată și umilită în cel mai jalnic mod. Să-i pună pe fugă pe cei doi Vlazi hapsâni și sa-i trimită în Elveția măsii lor unde își țin averile și ce mai au ei și să nu se mai întoarcă aici niciodată.

Ați venit la putere fugărindu-i pe comuniști, păi, veți pleca de la putere fiind fugăriți de alții. Ca să nu se întâmple asta, nu mai învârtiți cuțitul în rana poporului!!!

Poporul acesta este confuz, precum sunt și eu. Numai de un singur fapt suntem siguri: în pofida tuturor umilințelor și dezamăgirilor, noi ne dorim Integrarea Europeană.Subscribe to Blogul unui romancier basarabean

Sursa
2013-11-03 07:28:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:13:00DESTINUL CĂRȚILOR —» Leo Butnaru
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru
12:30:00,,Direcții strategice de activitate a bibliotecii în anul – 2026” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru
06:39:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
07:42:00Женское счастье. —» Александр Ищенко - Размышления
06:38:00MINISTERUL... MISTERIULUI —» Leo Butnaru
07:09:00Alone —» Andrei LANGA. Blogul personal
06:15:00REFLECȚII —» Leo Butnaru