Centrul NATO la Chisinau

Sursa: Deutsche Welle, 03/10/07

La Chisinau si-a inceput activitatea un Centru de Informare si Documentare NATO, structura care va functiona cu sprijinul Ambasadei Romaniei din Republica Moldova.

Desi autoritatile comuniste de la Chisinau se pronunta vehement impotriva aderarii Republicii Moldova la NATO, deschiderea Centrului a fost totusi aprobata. Politicienii moldoveni prooccidentali sustin ca Republica Moldova va face urmatorul pas spre apropierea de NATO in 2009, cand expira mandatul actualei guvernari comuniste. Atunci, - spera ei, - renuntarea la statutul de neutralitate militara nu va mai fi o problema.

Ambasada Romaniei din Chisinau a anuntat ca misiunea Centrului NATO va fi una de informare si instruire a cetatenilor cu privire la mecanismele de cooperare cu Alianta Nord-Atlantica. De asemenea, Centrul va promova proiecte internationale de sprijinire a proceselor democratice, securitatii si stabilitatii interne, regionale si internationale.

Centrul NATO are o misiune deosebit de importanta – aceea de a convinge populatia ca Alianta Nord-Atlantica nu este o sperietoare, asa cum au prezentat-o toate guvernarile Moldovei independente. Vehementa discursului anti-NATO al actualei administratii comuniste de la Chisinau a provocat o distantare a moldovenilor de Alianta. Conform unui sondaj IMAS, in luna martie 2007, doar 20% din cetatenii moldoveni ar fi votat pentru aderarea Moldovei la NATO. Pentru comparatie vom mentiona ca in decembrie 2006 ideea aderarii la NATO era sustinuta de 40% din moldoveni.

Sursa
2007-10-04 10:15:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

10:06:48Radacini lansează Long Charmat Rosé de Noirs —» Fine Wine
08:32:32Vinăria din Vale: rebranding la Motive; Feteasca Regală intră în scenă —» Fine Wine
04:56:02UN INTERVIU —» Leo Butnaru
09:28:35DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru
08:35:53Interviu RomStoria: Primul student rom la Sydney —» Curaj.TV | Media alternativă
13:51:31APROAPE DE PEDAGOGIE —» Leo Butnaru
10:18:33Crisecco apare în variantă nouă —» Fine Wine
10:03:46Lansarea cărții ilustrate ”Legenda Bradului” de autoarea Cristina Rusu Trandafir —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:18:14Vasile Costiuc, acid ca niciodată! Atletismul și dubinca. Curățenie olimpică. Lupta cu Viorel 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
10:02:22Probabil, cea mai bună Floricica din Moldova —» Fine Wine
12:18:07Fautor lansează primul său spumant – Bliss —» Fine Wine
10:15:38Călărași Divin intră pe piața vinurilor  —» Fine Wine
13:26:00Anul – 2026 – anul evaluării bibliotecilor publice —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:13:03O EDIȚIE ROMÂNO ITALIANĂ —» Leo Butnaru
19:49:00Dragostea în faptă —» adevaruri biblice
05:10:06YES-EU —» Leo Butnaru
19:52:58Chișinăul în straie europene: Tradiție, diplomație și ritmuri rock de 9 Mai —» Curaj.TV | Media alternativă
19:52:58Chișinăul în straie europene: Tradiție, diplomație și ritmuri rock de 9 Mai —» Curaj.TV | Media alternativă
04:14:50LACONIC —» Leo Butnaru
04:45:54COSMOGRAME —» Leo Butnaru
03:11:06oh —» turn up the silence
09:03:59„La izvoarele înțelepciunii” – etapa raională —» BPR Ungheni's Blog
06:35:46Moldova, în premieră la Bienala de arte din Veneția —» Fine Wine
05:54:02DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
12:34:13Clubul Premier Football. Terenuri în chirie și condiții moderne pentru copii. Europa acasă 💥👏💪 —» Sandu GRECU