Retragerea lui Plahotniuc din Parlament, gest de mare jucator politic

Anuntul facut astazi de Vlad Plahotniuc, de a renunta la mandatul de deputat a fost socant si impresionant.

Este un alt gest de mare jucator politic, pe care nu-l astepta nimeni,  Plahotniuc se retrage din Parlament, renunta la imunitate, astfel dezarmindu-i pe oponentii si dusmanii sai, care declarau ca acesta s-a ascuns in Parlament de raspundere si se declara deschis la o cercetare a declaratiei de avere de catre CNI.

Vlad Plahotniuc a mai anuntat ca se va implica mai tare in constructia de partid, intarirea PDM-lui si va decalnsa o lupta cu comunistii.

Aici ar trebui  mentionat faptul, ca ii datoram lui Plahotniuc in cea mai mare parte debarcarea comunistilor de la guvernare dupa alegerile din 29 iulie 2009.

Comunistii si sculele lor nu-i pot erta lui Plahotniuc faptul ca i-a aruncat in opozitie si il ataca murdar din toate directiile.

In ultima perioada vedem o coeziune a partidelor din CPE si o activizare puternica a componentelor sale.
Acestia au iesit la atac cum nu i-am vazut din 2009, impotriva comunistilor.

PDM si PLDM au ingropat toporul razboiului, si asigura tarii stabilitatea politica si guvernamentala necesara modernizarii si integrarii europene.

Asistam la declaratii si gesturi spectaculoase.
Dupa ce Filat a facut declaratii foarte dure la adresa comunistilor, a urmat Leanca, in Parlament cu doua discursuri extrem
de dure si foarte bine argumentate.

Adrian Candu  a tinut si el un discurs emotionant, dar argumentat indreptat impotriva politicii distructive a comunistilor.

Radicalizarea si prostia lui Voronin si Tkaciuk, care au incercat o revolutie si au ratat, a dus la aceasta unitate in Coalitie.

Voronin,  dupa plecarea tehnocratilor din partid, a ramas doar cu gruparea extremista condusa de Tkaciuk, si astfel si-a pus capat carierei politice, pentru ca nu are nicio sansa sa revina la guvernare.

Filat, Lupu, Ghimpu, Plahotniuc, Hadarca, isi joaca cea mai mare sansa politica.

Moldova traverseaza un moment decisiv, e important sa ajunga la Vilnius ca
o tara care a scapat din comunism, ca o tara cu perspective europene.

Nu trebuie sa ne limitam la a urmari acest meci politic, ci trebuie sa ne implicam, inclusiv si participind la mitingul organizat CPE la 3 noiembrie in PMAN.

Organele de mentinere a ordinii publice , in special MAI, SIS si Procuratuta, trebuie sa garanteze securitatea manifestantilor, si sa nu permita provocari de genul celei anuntate de Tkaciuk cu contramanifestatii care pot degenera in violente.


Filed under: Uncategorized

Sursa
2013-10-28 16:08:45



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:13:00EMIL CONSTANTINESCU FAȚĂ ÎN FAȚĂ CU SCRIITORII —» Leo Butnaru
18:29:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:27:00ORAȘUL GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ PE... DON / Jurnal 19.IX.2015 —» Leo Butnaru
22:24:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:21:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:46:00MARE-MIC FOTBAL: BRAZILIA – GERMANIA 1-7! Jurnal / 9.VII.2014 —» Leo Butnaru
17:22:37Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:03:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:56:00Cum ne salvăm în caz de incendiu – sfaturi esențiale pentru toate situațiile —» Eleonora Lisnic în versuri
09:39:00Energocom a semnat un contract pe 3 ani cu OMV Petrom pentru livrarea de gaze naturale din Marea Neagră —» Eleonora Lisnic în versuri
05:33:00DIN POEMELE RECENTE —» Leo Butnaru
18:41:09Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:59:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:45:40Din loc, de pe loc, în loc de – câte fețe are cuvântul „loc”? (2) —» Moldova Creștină
12:10:54Premieră: spumant Orange —» Fine Wine
09:29:00ȘEICUL ȘI SÂNGELE SEMIT. SAU INVERS, SĂ NU SE SUPERE NIMENI —» Leo Butnaru
22:27:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:26:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:52:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:50:36Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:36:59Start admitere in clasa a 5-a, anul de studii 2025 -2026 —» Liceul Teoretic “Mihail Sadoveanu”, Călăraşi
05:33:36Start admitere in clasa V-a, anul de studii 2025-2026 —» Centrul Comunitar Instruire, Acces Informaţie Călăraşi
05:22:00LA PLECAREA LUI VLADIMIR BEȘLEAGĂ —» Leo Butnaru
23:58:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:27:23©️ Smerenia unui om mare —» Licurici de suflet