TIMOFTI, VOCEA DEMNĂ A COALIȚIEI PROEUROPENE DE LA CHIȘINĂU?

comunism2

Aflu că președintele Timofti a trîntit vineri cu pumnul său drept în masa președinților de state-membre ale CSI de la Minsk.

A trîntit și a declarat că Moldova nu va mai turna medalii pentru veteranii celui de-al doilea război mondial purtînd pe ele simbolul comunismului, leninismului și stalinismului sovietic de ocupație.

Așa precum rîvnește generalul de KGB V.V. Putin.

Voronin, Dodon și Stepaniuk au leșinat imediat.

Cei trei nu puteau să-și închipuie nici în vis că fricosul Timofti va fi Vocea demnă a coaliției proeuropene de la Chișinău în fața superțarului Putin.

Cei trei puteau paria și pe cele 600 000 euro cash luate mită de Dodonache din mîna lui Filatti pentru a-l vota pe Timofti  drept președinte și de  către cei 4 socialiști-comuniști de-ai cneazului de tinichea Igorache.

Ei știau că Stalin, Beria, Molotov, Dzerjinski și mulți alții au nimicit sute de mii de basarabeni, deportînd buneii, și tații, și frații noștri în zonele cele mai îndepărtate și înghețate ale Rusiei.

Mai ales madama de Greceanîi știe, care s-a și născut pe acolo…

Și nu doar ea dintre comuniști s-a născut printre urșii polari.

Și atunci, mă întreb, de ce  Voronin, Dodon și Stepaniuc vor  să țină cu dinții, așa de mult, la secera și ciocanul dictaturii lor comuniste?

De ce să nu-l susțină pe Timofti, cel, care, în sfîrșit, dă semne că s-a trezit din somnul cel de moarte și că următorul lui pas ar putea fi chiar interzicerea Partidului Comunist din Moldova, cu tot cu simbolurile NKVD-ului sovietic ce-a căsăpit destinul fiecărui basarabean nelipsit de memorie?

De ce să nu-l aplaude pe Timofti pentru că a zis: NU promovării simbolurilor comunismului, frate cu fascismul, și-n GLORIOSUL an 2015, atunci  cînd Putin vrea să ne mai siluiască încă odată, de parcă violarea permanentă a acestui Neam de la 1812 pînă în 2013 nu ar fi  prea de ajuns?



Sursa
2013-10-28 06:15:27



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

11:53:58Sudul nu servește TVA —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
04:41:00LACONIC YES-EU —» Leo Butnaru
12:30:00,,Direcții strategice de activitate a bibliotecii în anul – 2026” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru
06:39:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
07:42:00Женское счастье. —» Александр Ищенко - Размышления
06:38:00MINISTERUL... MISTERIULUI —» Leo Butnaru
07:09:00Alone —» Andrei LANGA. Blogul personal
06:15:00REFLECȚII —» Leo Butnaru
17:18:00Calea Lactee —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:24:00DIN POEZIA EUROPEI —» Leo Butnaru
12:24:29Bastus si Gerula —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag