Campanie „Mercedes-Benz” inspirată de Picasso?

Revenind din vacanţă am descoperit şi mai multe hint-uri decât de obicei de la cititorii acestui blog. Lucru care m-a bucurat şi m-a făcut să revin cu o completare vis-à-vis de articolul precedent. Voi începe cu o surpriză foarte plăcută pentru mine.

În timp ce eu mă bălăceam în bazin şi mă tolăneam la soare, în alt colţ al lumii se desfăşura un important Festival de Design. Printre premianţi şi câştigători am regăsit creaţiile lui Jesús González Rodríguez care a fost abordat de reprezentanţii „Mercedes-Benz” pentru această colaborare fructuoasă:

Agenţia  Jung von Matt pentru Mercedes-Benz, aprilie 2012

Gold Award in Poster Advertising and in Magazine & Trade Advertising, 2012
“Look Twice”
Agency: Jung von Matt
Client: Daimler AG
Germany

Nu cunosc detaliile acestei colaborări, ce condiţii s-au stabilit sau cui aparţin ACUM drepturile de autor asupra acestui concept, dar se pare că „Mercedes-Benz” a mai utilizat această „idee” într-o altă campanie, într-o altă realizare:

Agenţia Ogilvy & Mather pentru Mercedes-Benz, aprilie 2012;

Cert este că „Mercedes-Benz”  nu a furat ideea şi nici nu s-a inspirat. A cumpărat-o pur şi simplu, aşa cum şi este normal. Lucru pe care nu-l pot spune despre exemplele de mai jos:

1. Poster pentru filmul “The Girl with the Dragon Tattoo”, septembrie 2011;
2. CD-cover pentru Mia, martie 2012;
3. Autor neidentificatPublicată în noiembrie 2011;
4. Autor CoaleuPublicată (cu instrucţiunile de realizare a colajului) în noiembrie 2011;
5. CD-cover pentru Fritz Kalkbrenner, martie 2012.

Culmea, mulţi internauţi îl acuză pe Jesús González Rodríguez de plagiat inducând drept argumente aceste imagini, bazându-se doar pe campania celor de la „Mercedes-Benz” care datează din aprilie 2012 deşi „invenţia” lui Rodríguez datează din aprilie 2011. Alţii zic că Picasso a fost primul care a creat acest concept… Voi ce părere aveţi?

Notă: Mulţumesc tuturor celor care mi-au oferit imagini, link-uri, detalii şi multe altele.
Despre celelalte hint-uri, cât de curând!


Sursa
2012-07-31 18:00:54



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:32:00PĂUNUL ȘI LIBERTATEA —» Leo Butnaru
14:22:00Calatorie/Viaje —» Andrei LANGA. Blogul personal
13:42:00Constantin Romașcanu, compositor, dirijor și profesor universitar —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
14:43:002026 – Revelarea Adevărului —» codul omega
13:24:00Siguranța cetățenilor, asigurată zi de zi de structurile Ministerului Afacerilor Interne —» Sandu GRECU
06:43:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
20:31:24A House of Dynamite —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
20:31:24A House of Dynamite —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:15:52Istorii de acasă, un proiect media nou —» Curaj.TV | Media alternativă
11:23:05#Transnistria: Nu Deranjați – Ion Manole (Promo-LEX) —» Curaj.TV | Media alternativă
08:12:00DIN POEZIA UNIVERSALĂ —» Leo Butnaru
21:27:00Schimbarea începe cu noi: Serviciul protecție internă și anticorupție - vocea integrității în cadrul Ministerului Afacerilor Interne —» Sandu GRECU
06:29:00JURNALUL CA MEMORIE —» Leo Butnaru
08:28:00VECERNIE. MORMÂNTUL VERONICĂI MICLE —» Leo Butnaru
07:56:25Ты заплатил - значит я твой? Жёсткая правда про клиентов и деньги —» Сажевые фильтры (DPF/ FAP). Чип тюнинг. Теория, практика.
06:15:00RĂSPUNSURI LA MEJDINĂ DE ANI —» Leo Butnaru
11:15:00LITERE SĂRUTATE SAU TEATRUL ALFABETULUI —» Leo Butnaru
23:20:42PSD vs Chat GPT pe tema Mercosur —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
08:46:00CARTE FRUMOASĂ, CINSTE CELUI CARE TE-A SCRIS... —» Leo Butnaru
00:12:32One Battle After Another —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:13:00DIN POEZIA LUMII / FRANȚA —» Leo Butnaru
09:34:01DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
17:18:38Iarna e ca vara, pe ici pe colo —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
12:42:00CU TELEVIZIUNEA ÎN CASĂ, PREZENTĂM CELE 11 VOLUMEA ALE JURNALULUI UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
10:37:24Leo Butnaru își prezintă jurnalul scris timp de peste 50 de ani: „Jurnal... —» Leo Butnaru